Ukládání děťátka po porodu

První dny po narození obvykle novorozenec ublinkává zbytky plodové vody, které se napolykal během průchodu porodními cestami. Také vzhledem k malé velikosti žaludku může z počátku docházet k jeho přesycení a následnému častějšímu ublinkávání mateřského mléka. Abyste včas zabránili nežádoucímu zalknutí, ukládejte vždy miminko v postýlce tak, aby hlavička byla výše než nožičky.

Novopečené maminky si často ještě v průběhu pobytu v porodnici, berou děťátko k sobě do postele, kde společně prohlubují vzájemnou citovou vazbu. I zde je zapotřebí dodržovat určité bezpečnostní zásady. Mějte na paměti, že očistky, které vám odcházejí, jsou silně infekční, a proto se vyvarujte bezprostřednímu kontaktu při pokladání miminka přímo na vaši peřinu nebo polštář.

Rychlozavinovačka, která vám zpravidla bývá zapůjčena nebo si můžete přinést svou, je jakýmsi čistým domečkem pro děťátko, a proto ji vždy používejte k jeho ukládání. Nenechávejte dítě v posteli ležet samotné. Pokládejte ho vždy na stranu postele, kde zvednete postranici (zábradlí), abyste předešla nebezpečí pádu. Nejen pro rodiče, ale i personál porodnice platí zákaz přenášení novorozence po chodbě v náruči. Dítě vždy převážejte v postýlce, kamkoliv se s ním vydáte.  

Dýchání děťátka pod kontrolou

Pro lepší dohled nad děťátkem si dnes můžete půjčit nebo zakoupit přístroj, který snímá dechové pohyby miminka. Jeho použití je velmi snadné, dítě nijak neomezuje a rodiče mohou být klidnější při pomyšlení, zda jejich drobeček správně dýchá. Největší obavou je tzv. syndrom náhlého úmrtí kojence, který se u dětí může objevit nejčastěji do šestého měsíce věku. Právě po tuto dobu je vhodné monitor dechu používat.

Pokud se rozhodnete pro jeho pořízení, umístěte ho v postýlce pod matraci. Pozor! Matrace nesmí být vyšší, než 10 cm. V případě, že je vyšší, uložte desku přímo na matraci. Po vložení dítěte do postýlky vždy nezapomeňte monitor dechu zapnout. Se správným dýcháním vašeho drobečka problikává zelená kontrolka. Vyskytne-li se odchylka, rozsvítí se červené světýlko a v zápětí se spustí zvukový alarm.

Kam doma umístit postýlku?

Jakmile si děťátko přivezete domů, ukládejte ho v postýlce již na rovnou podložku, bez zvýšení v oblasti hlavičky, a to za účelem postupného vzpřimování (narovnávání) páteře. Je-li postýlka umístěna v pokoji u stěny, nikoliv volně v prostoru, k dítěti budete přicházet stále z jedné strany a stejně tak bude vnímat zvukové i světelné podněty. Myslete na jeho pravidelné otáčení oběma směry přibližně každých 48 hodin. Zabráníte tak jednostrannému sležení hlavičky, ale i zkrácení svalů krku, které by postupem času mohlo způsobit potíže při přetáčení dítěte ze zad na bříško oboustranně.

Měňte polohy miminka

Již v prvních týdnech po narození se doporučuje děťátko během dne otáčet na bříško. V této poloze je nuceno zvedat hlavičku a postupně tak dochází ke zpevňování svalů v oblasti šíje a zad. Z počátku v této poloze vaše novorozené miminko vydrží jen velmi krátce. Přibližně 5-10 minut během celého dne. V dalších týdnech a měsících pozici na bříšku postupně prodlužujte. Nikdy však dítko nedávejte do postýlky spinkat na bříško. Polohu provádějte pouze, když bdí a za vašeho plného dohledu.  

Zásadní je rovněž polohování miminka v postýlce na levý i pravý bok, a to během spánku i odpočinku. Pro pocit jistoty a bezpečí mu vypodložte zádíčka například polohovací podložkou nebo polštářem. Zabráníte tak nežádoucím úlekovým reakcím, které se mohou objevit v souvislosti s velkým prostorem okolo něj.

Během postupného vývoje v děloze zaujímaly horní i dolní končetiny Vašeho drobečka flekční postavení, jeho tělíčko připomínalo klubíčko a prostor okolo něj byl stísněný. Podobný pocit při spánku i odpočinku si děťátko žádá i nyní po narození, a to přibližně do 3. měsíce věku. Nešetřete láskou, doteky ani častým kontaktem zejména v prvních měsících jeho života. Vsaďte na pomalé, šetrné, ale sebejisté zacházení, které bude v souladu s jeho potřebami.

 

 

Porodní asistentka Petra