1. trimestr maminky

První trimestr zahrnuje počátečních 13. týdnů vašeho těhotenství. Tělo se snaží adaptovat na nový stav, ve kterém probíhají bouřlivé změny. S vysokou citlivostí také reaguje na vnější vlivy. Pokud jste dosud neholdovaly zdravému životnímu stylu, těhotenství by měl pro vás být již pádný důvod opravdu začít. Pomocí placenty se k vašemu budoucímu miminku dostávají prospěšné i škodlivé látky, které přijímáte.

Alkohol si škrtněte z jídelníčku, zanechte kouření. Vyřaďte rizikové potraviny jako jsou plísňové sýry, tatarák a další tepelně neostřená masa nebo živočišné výrobky. Slabší kávu si dopřát můžete, pokud máte chuť, ale pozor na bylinky. Některé by napáchat více škody než užitku.

V prvním trimestru se zhruba polovina těhotných žen nevyhne ranním nevolnostem. Pokud k ní patříte i vy, obvykle se doporučuje zvýšit příjem vitamínu B6, snažit se pravidelně dýchat, uvolňovat a eliminovat poklesy hladiny cukru (jezte raději častěji v menších porcích např. oblíbené sušenky, krekry apod.). Ničeho se nebojte, na konci trimestru by mělo vše odeznít. Pokud se však cítíte v tomto období dobře, nemusíte se vzdávat ani oblíbeného cvičení. Do nových náročných sportů se však raději nepouštějte a odpusťte si také saunu.

Mezitím ve vašem bříšku:

 • 1. týden moje miminko…

…v podstatě ještě žádné není. Záleží na úhlu pohledu, nicméně za 1. se považuje první týden poslední menstruace. To znamená ještě předtím, než dojde k početí.

 • 2. týden moje miminko…

…má podobu zygoty. Jedná se o buňku, díky které může začít vývoj nového života. To vše se však začne dít až poté co dojde k oplodnění, které je možné právě v tomto týdnu.

 • 3. týden moje miminko…

…má stále podobu oplodněného vajíčka. Na začátku se vznáší v děloze, na konci 3. týdne dochází k uhnízdění v připravené děložní sliznici.

 • 4. týden moje miminko…

…je velké, asi jako zrníčko máku. Probíhá napojení zárodku na váš krevní oběh. Tvoří se základy pro vznik placenty, pupeční šňůry i pro další rozvoj orgánů vašeho chlapečka nebo holčičky.

 • 5. týden moje miminko…

…má už připraveno vše, aby se mu mohl začít vyvíjet mozek a páteř. Srdíčko už je součástí jeho vlastního krevního oběhu. Váš budoucí drobeček není o moc větší než opravdový drobeček. Představte si ho můžete asi jako zrníčko čočky nebo cizrny.

 • 6. týden moje miminko…

…už začíná cítit bolest. Vzniká totiž nervová soustava a pokračuje vývoj zárodků orgánů.  Srdíčko tluče, tvoří se obrysy pro vznik očí a uší, objevují se první náznaky končetin. Každý den se tvary embrya víc a víc přibližují lidskému tělu.

 • 7. týden moje miminko…

…má velikost asi jako malá kulička hroznového vína. Srdíčko mu bije zhruba dvakrát rychleji než vám. Na ultrazvuku můžete pozorovat prapočátky prstíků v podobě rýh. Z celého „tělíčka“ je nejlépe rozeznatelná hlavička a v tomto týdnu mizí také ocasní část. Postupně se formuje tvář a postupně se mu tvoří trávicí orgány.

 • 8. týden moje miminko…

…už není zárodek, ale plod neboli také fetus. Osmý týden je pro něj zásadní z hlediska vývoje zraku, sluchu a orgánů, které zajišťují jeho rovnováhu. Začíná se mu vytvářet obličejíček. Pokrčuje také vývoj končetin. Dokážete rozeznat i ramínka nebo lokty. Miminko se začíná také hýbat. I když vy to zatím nijak nepoznáte.

 • 9. týden moje miminko…

…stále setrvává ve schoulené pozici ve tvaru písmene C. V devátém týdnu se vyvíjí výrazněji i oči. Až do konce sedmého měsíce je ale nechává zavřené. Výživu čerpá plod z placenty, která je spojena s vámi pupeční šňůrou. Právě v tomto týdnu se intenzivně vyvíjí a s miminkem vás bude spojovat až do konce těhotenství.

 • 10. týden moje miminko…

…zůstává v polote zkrouceného červíčka. Je proto obtížné určit přesnou velikost, ale můžete si jej představit jako větší sušenou švestku. Začínají se vytvářet pohlavní orgány. Jestli mužské nebo ženské, to už v tuto chvíli nemůžete ovlivnit. O tom je rozhodnuto již mnohem dříve, jak jsme zmiňovali už v předešlém článku. Objevují se také první zárodky, z nichž se později vyvinou jeho zoubky. Pokračuje vývoj orgánů – od tohoto týdne se jedná již spíše o zdokonalování jejich funkcí.

 • 11. týden moje miminko…

…má i nadále nepoměrně větší hlavičku ve srovnání se zbytkem tělíčka. Mozek se vyvíjí neuvěřitelnou rychlostí. Období, kdy nejčastěji hrozí vznik vývojových vad máte za sebou. Gratulujeme! Na ultrazvuku už uslyšíte rychlý tlukot jeho srdíčka. Zdokonaluje se funkce jeho trávení, pokračuje vývoj kloubů a každým dnem se více podobá člověku.

 • 12. týden moje miminko…

…má za sebou už velký kus cesty! Je velké asi jako kiwi, umí zatínat pěstičky, na kterých už rostou nehtíky a hýbe pusinkou. Vaše vaječníky už dále nevyvíjí úsilí o zachování těhotenství a váš drobeček žije již plně z placenty. Pokračuje vývoj pohlavních orgánů se zřetelnějšími znaky.

 • 13. týden moje miminko…

…stále roste jako z vody. Co víc, vodu, tu plodovou, skutečně vdechuje. Kyslík mu do tělíčka dopravuje pupeční šňůra. Mezitím se mu formuje dýchací ústrojí, aby bylo těsně po porodu plně připravené na první nadechnutí. Chrupavky se začínají pomalu měnit v kosti. Dítě začíná vnímat – a to jak zvuky, tak různá „šťouchnutí“. Vaše miminko je velké plus mínus deset centimetrů.

 

První trimestr je opravdu velká jízda jak pro vás, tak pro vaše miminko. Jak bude vše pokračovat dále se dozvíte v následujícím článku, kde si přiblížíme všechny děje 2. trimestru.

Co nejpříjemnější dny vašeho požehnaného období vám přeje

 

Vaše porodní asistentka Petra