Novou nebo vintage?

Pro začátek je důležité zvážit, zda si pořídíte postýlku novou nebo z druhé ruky. Říkáte si, že je to jedno? To jste na velkém omylu. Postýlka je důležitou součástí prvních let každého dítěte, a tak se vyplatí koupit ji novou. A to hned z několika důvodů.

Zaprvé, starší exemplář nemusí podléhat všem bezpečnostním normám, proto se klidně může stát, že se vaše miminko poraní. Zadruhé, starší postýlka bude mít pravděpodobně horší hygienický stav. Šprlení bude okousané, dřevo bude počůrané. I když tyto věci nejsou na první pohled vidět, časem se může odloupnout tříska nebo dřevo nabobtná, a tak se může vaše miminko zranit. Postýlka tedy není něco, na čem šetřit.

Předpisy jsou důležité

Až budete postýlku vybírat, ujistěte se, že je správně označená. To vám zaručí, že odpovídá všem předpisům a je tedy pro miminko bezpečná. A co hledat? Označení EN 716-1: 2013  říká, že odpovídá evropským normám. Hledejte i rysku na šprlení nebo bočnicích. Ta ukazuje, jak vysoká může být matrace, aby dítě bylo v bezpečí. Postýlka také musí být označena jménem nebo značkou výrobce, distributora nebo prodejce, aby ji bylo možné identifikovat. Přiložen musí být návod v češtině.

Myslete na bezpečnost i praktičnost

Než začnete postýlku vybírat, zvažte, kde bude stát a kolik let ji bude miminko používat. Některé postýlky, především ty, jež se dají přistavit k posteli rodičů, nejsou vhodné pro dítě, které už samo sedí a stojí. Nejsou polohovatelné a starší potomek by z nich mohl snadno vypadnout . Naopak jiné postýlky mají vyndávací šprlení, a tak v nich mrňouska klidně nechejte spinkat i ve věku, kdy už dokáže přelézt bočnice. Batole si samo vyleze vzniklým otvorem, proto nehrozí nebezpečí, že při přelézání upadne. Skvělé jsou také kombinované postýlky, které můžete rozložit na dětskou postel třeba i se stolem.

Postýlka pro miminko

Matrace je nejdůležitější

Vybrat matraci pro miminko je ještě důležitější, než vybírat matraci pro dospělého. Dítěti se teprve formuje páteř, a tak musí mít správnou oporu zad. Nevhodné je pro dětskou matraci zónování. Naopak nejlepší matrace je ta sendvičová. Důležité jsou také rozměry, mezi postýlkou a matrací byste neměla být schopna prostrčit prst, aby se v mezeře nemohla dítěti zaseknout žádná končetina. Dbejte také na doporučenou výšku matrace výrobcem. Do postýlky v žádném případě nepatří ani matrace dvě.

Spaní jako v bavlnce

Nedílnou součástí postýlky jsou samozřejmě lůžkoviny a povlečení. Obojí vybírejte s největší pečlivostí, i peřiny a polštáře totiž mohou být nebezpečné. Děti jsou náchylné k alergiím a například péřové peřiny mohou dítěti způsobit vážné zdravotní komplikace. Nevhodné jsou také hrubé materiály, protože miminko nemá potřebnou sílu k jejich manipulaci, a tak se může udusit.

Dítě se také snadno přehřeje, proto doporučujeme lůžkoviny z prodyšných materiálů. A na povlečení zvolte látku ze 100 procentní bavlny a bez umělých barviv. Dítě se v nich bude cítit příjemně, protože tento přírodní materiál je prodyšný a svou jemností vhodný i pro citlivou dětskou pokožku. Ne nadarmo se říká spát jako v bavlnce.

Hurá na cesty

Pokud často a rádi cestujete, neměla by vám doma chybět cestovní postýlka. Ta je velmi lehká a dá se snadno složit a uložit do kufru auta. Na místě ji zase rychle rozložíte. Odpadne vám tím starost o to, kde bude miminko spinkat nebo jestli místní postele vyhovují hygienickým standardům. Hodí se také k babičkám a tetám na občasné přespání. Mějte ale na paměti, že cestovní postýlky nejsou na dlouhodobé používání. Jejich matrace a rošt nejsou natolik pevné, aby páteři dítěte poskytly tu nejlepší oporu.

Doplňky

K postýlkám existuje také řada doplňků, kterými ji uděláte bezpečnější a pohodlnější. Jedním z nich je nástavec pod nohy postýlky. Ten se dává pod dvě nohy postýlky u hlavičky dítěte. Tak se postýlka nakloní a miminku se bude lépe spát, když je nachlazené. Také v případě ublinknutí se zmenší šance, že se miminko začne dusit. Důležité jsou také mantinely, které se provlečou mezi šprlením, a tak z postýlky nebude nic padat.  Dalšími doplňky, jako jsou například chrániče před okusováním, můžete prodloužit životnost dřeva.V neposlední řadě doporučujeme do postýlky dát monitor dechu.


Jak vidíte, při výběru postýlky je nutné myslet na spoustu faktorů. Až ji ale budete mít doma, nezapomeňte taky zkontrolovat prostor v jejím okolí, aby se dítě náhodou nemohlo zranit něčím, na co z ní dosáhne. A hlavně si užijte čas s miminkem!!

 

Jana M.