Vše začíná v těhotenství

Již od začátku těhotenství se prsy postupně připravují ke kojení a dochází k mnoha změnám. Objevuje se zvýšená citlivost až napětí, zvětšení prsou, tmavnutí bradavek i prsních dvorců. To vše způsobují hormony v těle ženy, které se podílí na udržení těhotenství a jeho zdárném vývoji. Svému poprsí proto věnujte patřičnou péči hned ze startu.

Pokud zaznamenáte, že bradavky a jejich okolí je suché a svědí, nezapomínejte je dle potřeby promazávat stejně jako rostoucí bříško, aby nedošlo ke vzniku nevzhledných strií. Ideální je použít čistý lanolín, např. Purelan. Minimálně jednou, v průběhu těhotenství, by vám prsy měl prohlédnout váš gynekolog. Zhodnotí, zda nemáte vpáčené nebo ploché bradavky, které by následně mohly kojení komplikovat. Mnoho žen o tomto problému nemá ponětí a lékař je na to neupozorní. V dnešní době je však výborným řešením pořízení tzv. formovačů bradavek, které vyvíjí tlak na vazivo prsního dvorce a tím, při pravidelném používání, způsobí vystoupání bradavek nad jejich povrch.

Po porodu se můžete setkat s:

  • Ragády (trhlinky na bradavkách)

V prvních dnech po porodu můžete cítit zvýšenou citlivost bradavek, které si na sání miminka postupně zvykají. Mějte však na paměti, že kojení nesmí být bolestivé. Důležité pro všechny novopečené maminky je osvojit si správnou techniku kojení, která je důkladně popsána v článku Kojení krok za krokem. Prasklinka na bradavce se může objevit během jednoho kojení. Stačí, aby vám děťátko při sání uchopilo v ústech pouze bradavku a problém je na světě. Každé další přiložení pak trhlinku prohloubí, bude bolestivá a může i krvácet.

Jako prevence vzniku těchto komplikací je vhodné na bradavky rozetřít pár kapek mateřského mléka po každém kojení a nechat zaschnout. Prsy během dne dostatečně větrejte a vkládejte do kojící podprsenky pouze kvalitní prodyšné prsní vložky.

Při vzniku hlubokých ragád nebudete schopná kvůli bolestivosti vašeho drobečka dále přikládat. Nabízejte mu proto vždy prs zdravý a minimálně jeden den nechte bolavé místo zahojit. Rovněž můžete sáhnout po pomůcce zvané chránič prsních bradavek, který brání jejich odírání o váš oděv a svým tvarem rovněž umožnují dostatečné proudění vzduchu nutné pro rychlé hojení. 

  • Nalití prsou mateřským mlékem

Hormony, které se podílí na tvorbě mateřského mléka svou produkci zvyšují zejména v noci mezi 3-4 hodinou ranní. Během prvních dnů po porodu může k nežádoucímu nalití prsou dojít zejména v případě, že vy i vaše miminko prospíte celou noc a kojení zcela vynecháte. Znamená to, že mléko vám děťátko několik hodin neodpilo a pouze se hromadilo v prsech.

Zpravidla ráno po probuzení pak můžete cítit, že prsy budou tvrdé, horké a jistě bolestivé. Váš drobeček bude mít problém zatvrdlé mléko odsát. Řešením je kojení nejen během dne, ale i v noci, a to nejméně jednou a dále dle potřeby (popř. mléko odstříkat do pocitu uvolnění). Pokud se u vás bolestivé nalití prsou dostaví, prsy mezi kojeními ledujte, těsně před kojením pak nahřívejte ve sprše a krouživým pohybem prsty masírujte od podpaží. Na horká a zarudlá prsa lze pro úlevu použít také zelný list nebo vychlazený tvaroh, který horkost vytáhne.

 

  • Snížená tvorba mateřského mléka

Tvorba mateřského mléka u žen nesouvisí s velikostí prsou. Hraje zde roli nabídka a poptávka. Záleží tedy na častosti přikládání. Čím častěji dítě saje, tím více mléka se v prsech tvoří. Vše je souhra signálů, které vysílají sliny vašeho drobečka do mozku a mléko se tak tvoří dle jeho potřeb. Nastartování laktace bývá nejvyšší mezi 2.-3. dnem po porodu.  V případě, že byl porod ukončen císařským řezem, může být opožděno z důvodu nemožnosti prvotního přiložení.

Důvodů pro nedostatek mléka v prsech však může být celá řada. V mnoha případech je příčinou psychická stránka ženy, která je ovlivněna hormonální bouří a při sžívání se s novou rolí se mohou dostavit výkyvy nálad. Dalším důvodem může být například oddělení dítěte od matky v případě předčasného porodu aj. Pro zvýšení tvorby mléka v prsech zkuste dodržovat několik zásad:

  1. Mějte dostatečný pitný režim, popíjejte kojící čaje a meltu.
  2. Dítě přikládejte k prsu 10 až 12krát během dne, a to k oběma prsům při jednom kojení.
  3. Mezi kojeními prsy stimulujte odstříkáváním alespoň 10 minut (manuálně nebo pomocí odsávačky)
  4. V případě nutnosti přechodného dokrmování se vyhněte podávání mléka dítěti flaškou. Preferujte alternativní metody jako např. dokrmení kádinkou, lžičkou nebo pomocí stříkačky a vašeho malíčku, který vložíte dítěti do úst vedle stříkačky pro pocit, že saje z prsu.
  5. Zvyšte tělesný kontakt s dítětem, provádějte tzv. skin to skin (přikládání dítěte kůži na kůži)
  6. Požádejte v lékárně o homeopatika s názvem Ricinus communis, která napomáhají zvýšit tvorbu mléka.
  7. Zkontrolujte techniku kojení a nebojte se požádat o radu.

 

  • Usínání dítěte u prsu a zdlouhavé sání

Problém se nejčastěji vyskytuje u dětí předčasně narozených a dětí u nichž propukne novorozenecká žloutenka. Během dne, ale i noci vydrží spinkat až několik hodin a ke kojení se samy téměř nehlásí. Pro maminky bývá obtížné je vůbec probudit a pokud se to zadaří, po přiložení k prsu sají krátce, poté prs jen dudlají a během toho opět pospávají. Kojení se tak může stát doslova věčností.

Začněte důkladným probuzením miminka tím, že mu osprchujete a přebalíte zadeček. Bude-li během kojení usínat, zkoušejte ho budit např. tím, že na něho mluvíte nebo ho polechtáte za ouškem či na nožičce. Pokud se však efekt nedostaví, vyzkoušejte změnit polohu při kojení, nabídnout druhý prs nebo dítěti pomoci s uvolněním mléka šetrným stlačováním prsu směrem od podpaží.

  • Bolestivý zánět prsu

Vzniká nejčastěji v důsledku průniku infekce přes popraskanou bradavku. Je provázen zduřením, zarudnutím, horkostí a bolestivostí části prsu. Dále se objevuje horečka a schvácenost celého organismu. Pokud se u vás zánět objeví, rozhodně nepřestávejte kojit a přikládejte děťátko k prsu v takové poloze, kde bude jeho bradička směřovat k bolestivému místu.

V prsech nesmí docházet k přílišnému městnání mléka, proto v případě potřeby po kojení prs ještě odstříkejte, a to jen do pocitu příjemného uvolnění. Na horké místo přikládejte mezi kojeními studené obklady. Pokud se během jednoho dne nedostaví úleva, na nic nečekejte a navštivte lékaře. Zhodnotí váš zdravotní stav a v případě potřeby nasadí antibiotika.

Proč se nevzdávat kojení?

Existuje jen velmi nízké procento žen, které z nejrůznějších důvodů kojit nemohou. Setkávám se však poměrně často s maminkami, které s kojením skončily již brzy po porodu. Většinou se jednalo o problémy, které se rozhodně daly řešit. Mateřské mléko je to nejcennější, co vašemu děťátku můžete nabídnout a přináší nejen jemu, ale i vám mnoho výhod. Dříve, než sáhnete po umělé výživě za nemalý peníz, zkuste zainvestovat do cenné rady odborníka, která vám může být velkým přínosem.

Bezbolestné kojení přeje

 

Vaše porodní asistentka Petra L.