Péče o pokožku při přebalování

Nějaká ta opruzeninka se může objevit pod jednorázovou i pod látkovou plenkou. Základem prevence opruzenin je dostatečné větrání pokožky, proto miminku plenky neoblékejte hned. Pokud je to možné, nechávejte děťátko denně alespoň chvíli neoblečené. 

Znečištěná nebo mokrá místa pod plenkami miminku omyjte čistou vodou, případně i šetrným dětským mýdlem a ošetřete krémem proti opruzeninám. Na cestách můžete využít vlhčené ubrousky, které vám zjednoduší přebalení miminka. Pokožku čistí a zároveň hydratují. 

Pro pohodové koupání

Také při koupání se vyhněte dráždivým složkám v kosmetice a raději vsaďte na ověřené koupací gely a mýdla, určená právě pro jemnou pokožku miminek a batolat

To samé platí pro mytí vlásků. Lesklé a hebké vlásky doslova vybízí k pohlazení, podpořte jejich hydrataci dětským šamponem. Díky jemnému složení snadno rozčešete vlásky malému uličníkovi i dlouhovlasé princezně.

Po koupeli svému děťátku dopřejte jemnou masáž pečujícím olejíčkem. Do vlhké pokožky se dobře vsákne a masírovací rituál si oblíbíte oba. 

Jak si užít první koupání miminka doma? Přečtěte si o tom v dalším článku na blogu.

TIP: Pokud chcete udělat koupání zajímavější, během napouštění vany nebo vaničky přidejte trochu dětské pěny do koupele. Vás drobeček se v ní pořádně vyřádí a třeba pak i lépe usne.

Účinná ochrana před sluncem

I když se snažíte děťátko nevystavovat přímému slunci, paprskům se nikdy zcela nevyhne. Obličej a nožky a ručičky, které nezakrývá látka oblečení, děťátku namažte ochranným krémem proti slunci. Stačí tenká vrstva, každopádně ale vyberte krém s vysokým UV faktorem.

Vychytávky nejen do lékárničky

Děti je třeba vést k hygieně od samého začátku, aby ji později braly jako přirozenou součást každého dne. Vybavte se těmi správnými pomůckami, se kterými bude čištění oušek, zoubků i nosánku legrace

Nezáleží dokonce na tom, jestli má váš drobek pusinku plnou bílých perliček, nebo vás obdařuje bezzubým úsměvem, dětské kartáčky slouží k mytí zubů i masáži dásní

S rýmou i rýmičkou u dětí, které ještě neumí smrkat, si poradí nosní odsávačka. Uši svému děťátku nečistěte obyčejnými, ale dětskými vatovými tyčinkami. Jejich tvar je přizpůsobený anatomii malého ouška, takže se nemusíte bát, že tyčinkou zajedete příliš hluboko.

Vyrážíte do přírody? Hodit se vám budou přípravky proti hmyzu, které vaše děťátko uchrání před nepříjemnými i bolestivými štípanci

Rada na závěr: minimalismus

  • Čerstvě narozené miminko poprvé myjte pouze vodou. Zbytky mázku, který mu zůstane po porodu na tělíčku, působí jako ochrana proti bakteriím
  • Neunáhlete se při výběru kosmetiky pro miminko, nekombinujte spoustu přípravků a různých značek. Každý krémolejíček nebo  zavádějte postupně a v rozumném množství, abyste byli schopni vystopovat případnou negativní reakci.
  • Kosmetika pro miminka by neměla mít stejné složení jako komerční přípravky pro dospělé. Přírodní látky a co nejmenší množství obsažených surovin jsou pro dětskou kosmetiku vhodnější než chemický koktejl umělých parfémů, konzervantů a alergenů.

Někdy dokonce není na škodu řídit se radami babiček. Neměly k dispozici množství přípravků, přesto si poradily. V dnešní době se proto pokuste najít zlatou střední cestu – buďte připraveni a zásobte se důležitou kosmetikou, zároveň nechávejte čistou pokožku svého děťátka volně dýchat.