Kdy mám poprvé novorozeně koupat?

Vaše miminko většinou umyjí už po porodu v porodnici. Měla byste jej koupat s ohledem na to, zda už má zahojený pupík. Nebojte, sestřička vám vše vysvětlí tak, abyste vaše děťátko mohla okoupat i vy sama doma.

Před samotnou koupelí si vše předem připravte a maximálně dbejte na bezpečí miminka i to vaše. Nenechávejte v žádném případě miminko bez dozoru!

V čem mám miminko koupat?

Existuje mnoho názorů, v čem je nejlepší miminko koupat. Na výběr máte dětskou vaničku, kbelík nebo dokonce dřez. My doporučujeme děťátko koupat tam, kde se bude cítit příjemně a koupání si tak oblíbí.

Jak děťátko držet?

Základem je hlavička – tu byste měla po celou dobu koupání držet. Miminko se tak bude cítit bezpečně. To, jak bude miminko sedět nebo ležet, záleží také na tom, zda jej koupete v kyblíku, vaničce nebo velké vaně.

Jak při koupeli postupovat?

Pro miminko se vám během a po koupání hodí tyto věci: žínka, osušku, hřebínek, dětská kosmetika a teploměr.

  1. Měla byste mít v koupelně dostatečné teplo, aby tam bylo vašemu děťátku příjemně i po koupeli. Nemusíte pak tolik spěchat s oblékáním a vychutnáte si každý moment s miminkem.
  2. Napusťte vodu a zkontrolujte její teplotu, ideálně by měla mít 37-38 °C. Novorozeně reaguje na bolest opožděně, mohlo by se tedy opařit. Množství vody odhadněte podle velikosti miminka, například vanička by měla být naplněna asi z 1/2. Doporučujeme ji doplnit látkovým lehátkem, miminko tak nic nestudí.
  3. Před koupáním omyjte miminku zadeček a genitálie. Zamezíte tak rozptylu nečistot do vody, kde se bude koupat.
  4. Během koupele na miminko mluvte, můžete mu i zpívat. Bude jej uklidňovat teplá voda i váš hlas.
  5. Dítko umyjte jemně žínkou. Nezapomeňte na místo za oušky, mezi prstíky a všechny kožní záhyby. Hlavičku omyjte až před koncem koupání, aby se miminko nenachladilo.
  6. Poté děťátko pečlivě osušte, zamezíte tak podráždění kůže. Pokud máte osušku s kapucí, určitě ji využijte. Miminko tak bude delší dobu v teple.
  7. Dítko můžete namazat olejíčkem nebo tělovým krémem podle vaší potřeby.

Pamatujte, že na koupání vašeho miminka stačí 10-15 minut. Zpříjemnit mu koupel můžete například hračkami nebo oblíbenou hudbou.

 Tip navíc

Potřebné věci si připravte ještě před samotným koupáním, abyste vše měla po ruce. Za žádnou cenu nenechávejte miminko samotné. Pokud potřebujete pomoct, pak požádejte někoho z rodiny nebo prvně děťátko okoupejte a poté se věnujte dalším činnostem.

Vaše Jana M.