Co určuje pohlaví dítěte a jde to ovlivnit?

Možná už jste slyšely nebo četly o tom, že pohlaví miminka můžete ovlivnit. Jediné, na co se můžete spolehnout, je fakt, že na žádnou metodu se nemůžete spolehnout. Procesy v těle jsou natolik složité a proměnlivé, že jakýkoli zásah z vlastní vůle je už předem odsouzen k záhubě. O tom, zda se vám narodí chlapeček nebo holčička rozhodují především chromozomy X a Y. Vše ostatní už bývá dílem náhody, nebo osudu chcete-li. Zázrak početí je stále ještě oblast, kterou vědci nemají zcela probádanou.

Kdy se o tom rozhodne?

Určujícím momentem, od kterého je rozhodnuto o pohlaví vašeho potomka, je okamžik početí. Ještě několik týdnů poté však embryo roste, aniž by bylo možné rozeznat, zda čekáte chlapečka nebo holčičku. Šestý měsíc se v těhotenství uvádí jako rozhodující, kdy dojde k aktivaci genu, který zodpovídá za další pohlavní vývoj. Od tohoto okamžiku se začnou tvořit tkáně s ženskými nebo mužskými pohlavními znaky.

Proč to chtít vědět a jaké jsou možnosti pro zjištění?

Je úplně normální, že jste zvědavé, co se vám narodí stejně, jako je v pořádku, pokud se chcete nechat překvapit až na porodním sále. Obě varianty mají svá pro a proti. Zde jen pár důvodů: Proč chtít vědět? Vašeho drobečka můžete oslovovat jménem už v bříšku a nakupovat oblečení ve „správných“ barvách. Proč nechtít? Na porodním sále čeká nejen vás velké překvapení. A taky se vyhnete riziku, že se na ultrazvuku jednoduše spletli. I to se může stát.

Co můžete pozorovat před ultrazvukem?

Lidská zvědavost je tu od nepaměti a lidé si vždy tvořily domněnky. Pojďme si shrnout ty nejčastější pověry:

  • Nevolnost – Říká se, že častější ranní nevolnosti předznamenávají holčičku.
  • Tvar bříška – Další babská rada říká, že bříško spíše nahoře a špičatější tvar znamená holčičku. Spíše dole a kulaté značí kluka.
  • Tatínkova kila – Povídá se, že pokud během vašeho těhotenství přibírá i tatínek, do rodiny přijde malá princezna.
  • Kvalita pleti – Určitě znáte pověry, že holčičky berou vaši krásu. S klukem prý rozkvetete.
  • Chutě – Touha po sladkém předpovídá holčičku. Pokud vás berou více salámy, uzené, kyselé a ostré, máte prý čekat kluka.
  • Poprsí – Větší pravé prso předznamenává kluka, větší levé holku – povídá se.
  • Poloha při spánku – Spíte na pravém boku? Bude to holka. Některé mámy v Americe tomu věří.
  • Barva moči – Mámy dcer prý mají tmavší moč než mámy synů.

Samy možná znáte i další „rady“. Jedna z těch známějších spočívá v přivázání vašeho snubního prstýnku na svůj vlas. Opisuje „kyvadlo“ během pohybu nad bříškem kruhy? Pověra slibuje holčičku. Kývání ze strany na stranu zas chlapečka. Vodítkem může být i vaše ženská (nyní už i mateřská) intuice. Co ta vám říká? Vnímáte kolem sebe nápisy, rozhovory nebo obrázky spíše o chlapcích? Možná i to je hra intuice. Ale dost možná také ne ?

Tlukot srdce děťátka umí prý také napovědět. Čím rychleji tluče tím prý větší šance na holku. Existují také domácí testy, které můžete zakoupit v lékárnách i na internetu. Ani ty však nejsou zárukou.

Jakmile se přiblíží 20. týden, termín ultrazvuku a zvolily jste variantu „chci vědět“ konečně budete mít jistotu – zhruba na 90 %. Tedy, za předpokladu, že se vaše miminko nerozhodne otočit zádíčkama ke kameře.

Maminky, pokud se nacházíte v podobném období, dejte nám vědět, jestli jste některou z babských rad vyzkoušela a jestli se „předpovědi“ naplnily.

Krásné období těhotenství přeje

Vaše redaktorka Jana