Vhodná doba, žádný spěch

Jestli se na tuto chvíli těšíte, mějte na paměti, že u kojeného děťátka je třeba vyčkat alespoň do jeho ukončeného 6. měsíce. Miminko krmené kojeneckým mlékem se první lžičky dočká dříve, s příkrmy můžete začít už po ukončení 4. měsíce.

 

Nic však zbytečně neuspěchejte, organismus tříměsíčních kojenců na jinou stravu než na mléko opravdu připravený není.

 

Zavádění neagresivní zeleniny

Dříve než malý jedlík objeví zajímavé kombinace chutí různých pokrmů, musí si na nové chutě postupně zvyknout. Obecně se doporučuje začít jednosložkovými zeleninovými příkrmy. Dětem chutná přirozeně nasládlá vařená dýně ve formě polotekutého pyré či podobně upravená červená řepa.

Pravidlo tří dnů vs. kombinace chutí

Nesnažte se nijak experimentovat. Pokud dítě po příkrmu nebolí bříško, nemá zácpu nebo naopak průjem, nabídněte mu příští den totéž. Pár lžiček stejné zeleniny podávejte také třetí den. Teprve potom vyzkoušejte další druh zeleniny a opakujte stejný postup.

 

Než začnete se zeleninovými příkrmy složenými z více druhů zeleniny, musíte si být jistí, že na veškerou zeleninu, kterou příkrm obsahuje, děťátko reaguje dobře. 

 

Dětské polévky jsou výbornou možností, jak dítěti nabídnout kombinaci chutí.

 

Zpestření ovocnými přesnídávkami a svačinkami

Pokud malému strávníkovi chutná a příkrmy bez problémů přijímá, „oslaďte“ mu život třeba banánovým či jablečným pyré a jinými ovocnými příkrmy. I tady ale buďte opatrní a pokuste se dodržet pravidlo tří dnů jako u nových druhů zeleniny.

 

Jako svačinka jsou vhodné také kombinace zeleniny a ovoce, velmi chutné je například spojení vařené červené řepy a banánu. 

 

„Druhý chod“: maso + příloha

Po třech až čtyřech týdnech od bezproblémového zavedení zeleniny a ovoce bude vaše děťátko připravené ochutnat zeleninové příkrmy s masem. Vhodným druhem masa je dušené hovězí nebo drůbeží. Vyzkoušejte také příkrmy obsahující rybí maso

 

Bohatým zdrojem živočišných bílkovin je i vaječný žloutek. Pouze žloutek podávejte do roku dítěte, celé vajíčko děťátku dejte až po prvním roce. V té době se obecně doporučuje také zavedení tvarohu.

 

Brambory už má děťátko dávno odzkoušené a vy vymýšlíte, jakou přílohu k masovému nebo zeleninovému pokrmu uvařit? Zařaďte nejprve malé množství rýže nebo třeba quinoy. Postupně můžete přejít na obiloviny s obsahem lepku a na těstoviny.

 

Teplou večeří ke klidnému spánku

Lámete si hlavu nad tím, co svému děťátku nachystat k večeři? Zlaté pravidlo zní: zbytečně nezacpat bříško těžce stravitelným jídlem. Nejlepším příkrmem na noc, tedy před spinkáním, je zeleninová polévka nebo jiný zeleninový příkrm s rozumným obsahem obilovin. Dle věku dítěte je také vhodnou variantou jemná kašička.

Stolování na úrovni

Zavedení pevné stravy je velká věc. Z vašeho miminka, které dosud jen pilo mléko, se stane malý stolovník, bude se účastnit společných snídaní, obědů a večeří u stolu.

 

Aby se mu dobře hodovalo, pořiďte mu pohodlnou jídelní židličku, která mu poskytne potřebný rozhled a jejíž povrch lze snadno umýt.

 

Postupem času se děťátko začne chtít krmit samo. Zpříjemněte mu to dětským nádobím. Speciální design lžiček a příborů usnadňuje správné držení, a tak se trefování do pusinky začne dětem dařit brzy. Melaminové dětské misky jsou zdobené krásnými obrázky a zvládnou i pád ze stolu.

 

Než děťátko usedne k jídlu, nezapomeňte mu nasadit bryndák. V případě, že jste obdivovateli abstraktního umění, vězte, že v galerii vám udělá větší radost než na dětském oblečení.

 

Chcete vědět, jak naučit děťátko jíst lžičkou samostatně? Přečtěte si o tom v dalším článku na blogu.