Povinná výbava

Kamkoliv se se svým miminkem či batoletem vydáte, počítejte s tím, že dříve nebo později bude potřeba jej přebalit. Ještě než před výpravou začnete řešit počasí a vhodné oblečení pro miminko, nachystejte si vše, co budete potřebovat k pohodlnému přebalení v polních podmínkách.

Přebalovací taška se stane vaší novou kabelkou, cestovní brašnou a taškou na malý nákup v jednom. Ideálně ji po každé vycházce doplňte o potřebné věci, aby byla kdykoliv připravena znovu posloužit. 

Pokud jste novopečení nebo zapomnětliví rodiče, vůbec není na škodu udělat si podobný seznam:

  • Plenky – neplatí, že méně je více. I když jdete ven jen na chvíli, minimálně tři plenky se můžou hodit.
  • Cestovní přebalovací podložka – nezabere místo a miminku zajistí komfortní ležení v hygienických podmínkách kdekoliv. Skromnějším řešením je bavlněná plena.
  • Vlhčené ubrousky – využijete je nejen při přebalování, ale také k utření ručiček batolete, které všechno osahá a ruce si pak strká do pusinky.
  • Čisté body nebo dupačky – jistota je jistota. Nikdy nevíte, kde co proteče.
  • Pytlík na použitou plenku – pokud budete přebalovat někde, kde není koš, budete muset použitou plenku odnést s sebou. Před vlhkostí a zápachem vaši tašku ochrání i obyčejný sáček.

Podle toho, na co jste vy i vaše děťátko při přebalování zvyklí, můžete seznam doplnit třeba o krém na opruzeniny nebo o hračku, která dítě při přebalování zabaví. 

Přebalování v obchodním centru, kavárně apod.

Jen v málokterém obchodním centru dnes nejsou speciální přebalovací koutky a pomalu, ale jistě se podobně začínají zařizovat i restaurace a kavárny. Najdete je většinou u toalet. Soukromí, přebalovací pultík, koš na použitou plenku a umyvadlo – co více si přát. 

Některé přebalovací koutky jsou dokonce vybaveny křeslem pro pohodlné kojení a třeba mikrovlnnou troubu na ohřev dětských příkrmů

Přebalování v nehostinných podmínkách

Bohužel není možné miminko k vykonání potřeby naprogramovat podle toho, kde je přebalovací koutek, postel nebo aspoň měkký trávník. Buďte připraveni řešit přebalování v terénu. V hlavní roli: cestovní přebalovací podložka.

Venku v létě vs. venku v zimě

V létě není co řešit. Kdekoliv na trávě roztáhnete přebalovací podložku, vybalíte přebalovací tašku a nemusíte se bát, že miminko prochladne. Dokonce jej ani nemusíte hned znovu oblékat – provětrání působí ještě lépe než krém na opruzeniny. 

V zimě je to náročnější, takže pokud nevychováváte malého otužilce, využijte prostoru auta nebo kočárku. Základem je oblečení, které vám dovolí se k plence dostat, aniž byste museli miminko zbytečně vystavovat chladu. Vybírejte zimní kombinézy s asymetrickým zapínáním, ze kterých nemusíte miminko pro přebalování vysvlékat.

V autě

Přebalování na zadní sedačce se nijak zásadně neliší od přebalování na gauči. Stísněnější podmínky a starost o čistotu potahu sice mohou způsobit mírnou nervozitu, ale nutnost je nutnost.

V kočárku 

Když není kam miminko položit, využijte prostoru kočárku. Přebalovací podložku vsunete pod ležící děťátko raz dva. Pokud podnikáte delší procházky s kočárkem, budete tento způsob přebalování ovládat jako profíci.

Přebalování zdar

Nebuďte z přebalování v neobvyklém prostředí nervózní. Hlavní je pohodlí a čistota vašeho miminka. Během výletů a procházek improvizujte. Najdete další osvědčené způsoby a místa vhodná k přebalení. 

Pokud řešíte výběr plenek, přečtěte si o (ne)výhodách jednorázových a látkových plen.