Kdy dát dudlík?

Nejdříve je potřeba si uvědomit, že dudlík není optimálním řešením pro všechny děti. Zvláště v prvních dvou až třech měsících života byste měla zatnout zuby a plakání miminka vydržet. Často se totiž stává, že pokud dudlík dáte dítěti příliš brzy po porodu, nejen, že se nenaučí pořádně sát mateřské mléko z vašeho prsu, ale začne jej úplně odmítat. Technika dudlání a sátí mateřského mléka jsou velmi odlišné, proto se můžete zbytečně vystavit i riziku popraskaných bradavek.

Dalším důvodem, proč dudlík nedávat, je snášenlivost dítěte. Některým miminkům nechutnají nebo se jimi přímo dáví. To může být způsobeno tím, že si dítě neosvojí techniku dudlání, ale také tím, že jste vybrali špatnou velikost. Dudlíky jsou rozděleny podle věku, a tak byste měla dbát na to, aby dítě mělo ten správný.

Třetím faktorem je růst zubů. Pokud je již dítě zvyklé na celodenní dudlání, snažte se ho zbavit hned, jakmile mu začnou růst zoubky. I když existují ortodontické dudlíky,celodenní dumlání může chrup snadno zkřivit. Dítěti hrozí také to, že vinou cumlání se u něj vyvine předkus. Ostřejší zoubky mohou savičku také překousnout, a tak hrozí batoleti udušení. A to nejhorší? Stejně jako na zubech i na dudlíku ulpívají bakterie, které mohou způsobit, že se dítěti zoubky zkazí.

Jaký dudlík vybrat?

Rozhodnete-li se miminku nakonec dudlík pořídit, určitě se nenechte zastrašit množstvím, které je na výběr. Vzhledem k tomu, že tento kousek výbavičky je skoro jako ponožky - každý týden vám aspoň jeden ukradne dudlíková víla - budete jich potřebovat několik. Takže se nemusíte stresovat kvůli výběru toho pravého. Prostě pokud jeden nebude pasovat, vyzkoušejte jiný.

Pozor byste ale měla dávat na několik faktorů. Za prvé, jak už jsme uvedli výše, je potřeba vybrat tu správnou velikost. Každý dudlík se vyrábí v několika velikostech a je označen většinou podle věku dítěte v měsících. Takže si jednoduše vyberte, jestli ho kupujete pro novorozence nebo pro dítě 17-měsíční.  Za druhé byste se měla rozhodnout, jestli svému miminku raději dáte dudlík z jednoho kusu, nebo z několika. Ten z jednoho kusu má tu výhodu, že jej dítě nemůže rozložit a na žádném kousku se udusit. Naopak ten z několika kusů má držátko, a tudíž jej můžete připnout dítěti na obleček. V neposlední řadě je důležitý také materiál, ze kterého je dudlík vyroben. Miminku nemusí každý materiál chutnat. Nejlepší chuť má prý ale latexový.

Speciální dudlíky

Dudlík už dnes nemusí sloužit jen jako náhrada prsu. Tahle malá věcička vám může usnadnit život třeba i v případě, že je vaše miminko nemocné. Do pusinky mu v takovém případě můžete dát dudlík s digitálním teploměrem a průběžně sledovat jeho teplotu, aniž byste ho museli trápit. Většímu dítěti, kterému už nestačí kojení, můžete dát také dudlík na ovoce. Jeho savička je dutá a děrovaná, takže přes něj dítě zvládne měkké potraviny rozcumlat.

A pokud najde vaše dítě ten svůj oblíbený dudlík, nebojte se ho kupovat zas a znova. Spokojené miminko je totiž to nejdůležitější pro pohodu celé rodiny. 

Jana M.