Jak vypadá autosedačka pro nejmenší a kam s ní?

Pro nejmenší miminka jsou vhodné autosedačky ve tvaru vajíčka (s madlem pro snadné přenášení
a často se stříškou-clonou, která chrání miminko proti slunci a povětrnostním vlivům), které jsou určeny pro děti od narození do 13kg (což odpovídá věku 0 – 1 rok). V autě se kvůli bezpečnosti dětí umisťují výhradně proti směru jízdy, a to na zadní sedadla. Na přední sedadlo lze autosedačku umístit pouze a jedině v případě, že je deaktivován airbag. Usazení proti směru jízdy chrání zejména páteř a hlavičku dítěte.

Velikost, tvar, umístění a péče

Součástí autosedaček pro nejmenší spolujezdce je tzv. báze, která je trvale připevněná v autě. Tato základna se upevní na sedadlo pomocí pásu nebo pomocí systému Isofix. Po jejím upevnění se do ní autosedačka snadno nasadí a po skončení jízdy opět uvolní bez složité manipulace s pásy. Ty jsou součástí sedačky samotné – a jsou buď tří, nebo lépe, pětibodové, nastavitelné dle potřeby.
Většina autosedaček 0-13 kg je kompatibilní s podvozkem některého kočárku, ať už rovnou nebo s pomocí k tomu určených adaptérů. Autosedačku obvykle vybíráme už spolu s kočárkem, s níž tvoří trojkombinaci (hluboká korba + sportovní sedačka + autosedačka). Autosedačky – „vajíčka“ sice mívají podobný tvar, ale zdaleka nejsou stejně velké, proto vybíráme s ohledem na roční dobu, v níž se miminko narodí, aby se pak případně zimní miminko v roce věku do autosedačky vešlo i adekvátně oblečené popř. s fusakem. Polstrování a potah sedačky by měly být pohodlné, příjemně měkké a měly by umožňovat dobrou cirkulaci vzduchu, aby se dítě nepotilo. Potah by měl být samozřejmě snímatelný a snadno čistitelný. Ve chvíli, kdy dítě dosáhne maximálně stanovené váhy nebo kdy již hlavička dosahuje k horní části skeletu autosedačky, je z bezpečnostních důvodů nezbytně nutné autosedačku vyměnit za větší.

Rada na závěr:

Kupujeme vždy novou autosedačku. U sedačky z druhé ruky si nemůžeme být jisti, že nebyla bouraná a (nebo) nemá poškozené některé části, (poškození ve formě mikrotrhlin nemusejí být na první pohled zřetelná), což by mohlo snížit její bezpečnost.

Přejeme šťastnou ruku při výběru té nejlepší autosedačky pro Vás!

 

Petra