Jak vypadá autosedačka pro nejmenší a kam s ní?

Pro nejmenší miminka jsou vhodné autosedačky ve tvaru vajíčka (s madlem pro snadné přenášení
a často se stříškou-clonou, která chrání miminko proti slunci a povětrnostním vlivům), které jsou určeny pro děti od narození do 13kg (což odpovídá věku 0 – 1 rok). V autě se kvůli bezpečnosti dětí umisťují výhradně proti směru jízdy, a to na zadní sedadla. Na přední sedadlo lze autosedačku umístit pouze a jedině v případě, že je deaktivován airbag. Usazení proti směru jízdy chrání zejména páteř a hlavičku dítěte.

Velikost, tvar, umístění a péče

Součástí autosedaček pro nejmenší spolujezdce je tzv. báze, která je trvale připevněná v autě. Tato základna se upevní na sedadlo pomocí pásu nebo pomocí systému Isofix. Po jejím upevnění se do ní autosedačka snadno nasadí a po skončení jízdy opět uvolní bez složité manipulace s pásy. Ty jsou součástí sedačky samotné – a jsou buď tří, nebo lépe, pětibodové, nastavitelné dle potřeby.
Většina autosedaček 0-13 kg je kompatibilní s podvozkem některého kočárku, ať už rovnou nebo s pomocí k tomu určených adaptérů. Autosedačku obvykle vybíráme už spolu s kočárkem, s níž tvoří trojkombinaci (hluboká korba + sportovní sedačka + autosedačka). Autosedačky – „vajíčka“ sice mívají podobný tvar, ale zdaleka nejsou stejně velké, proto vybíráme s ohledem na roční dobu, v níž se miminko narodí, aby se pak případně zimní miminko v roce věku do autosedačky vešlo i adekvátně oblečené popř. s fusakem. Polstrování a potah sedačky by měly být pohodlné, příjemně měkké a měly by umožňovat dobrou cirkulaci vzduchu, aby se dítě nepotilo. Potah by měl být samozřejmě snímatelný a snadno čistitelný. Ve chvíli, kdy dítě dosáhne maximálně stanovené váhy nebo kdy již hlavička dosahuje k horní části skeletu autosedačky, je z bezpečnostních důvodů nezbytně nutné autosedačku vyměnit za větší.

Rada na závěr:

Kupujeme vždy novou autosedačku. U sedačky z druhé ruky si nemůžeme být jisti, že nebyla bouraná a (nebo) nemá poškozené některé části, (poškození ve formě mikrotrhlin nemusejí být na první pohled zřetelná), což by mohlo snížit její bezpečnost.

Přejeme šťastnou ruku při výběru té nejlepší autosedačky pro Vás!