Jak vybrat správnou velikost šátku

Základ je vybrat správně dlouhý šátek. S krátkým šátkem by se vám nepodařily uvázat všechny typy úvazů. U dlouhého šátku vám zase bude kousek přečnívat. Délku šátku vybírejte podle výšky nosiče. Tu snadno změříte pomocí provázku. Ustřihněte si asi 6metrový kousek, přeložte ho napůl a chytněte ho ve středu oběma rukama. Zvedněte ruce nad hlavu a rozpažte na šířku ramen. Pak změřte provázek mezi body, které se dotkly podlahy. Připočítejte 40 až 60 cm a máte výslednou délku.

Pár užitečných tipů k výběru

Pokud se budete v nošení dítěte v šátku pravidelně střídat s partnerem, vybírejte délku podle nejvyššího nosiče, abyste ho mohli používat oba. Šátky na první pohled vypadají jako obyčejné pruhy látky, ale na rozdíl od nich jsou utkané tak, aby byly pružné a zároveň dostatečně pevné ve všech směrech. To zaručuje dostatečnou oporu a správný vývoj miminka. Proto šátky na nošení dětí nenahrazujte obyčejnými šátky, šálami ani látkou z metráže.

Od jakého věku dítěte je vhodné používat šátek

Největší výhodou šátku je jeho variabilita. S trochou zručnosti ho uvážete na mnoho způsobů. Díky tomu je šátkování vhodné pro děti od narození až do 3 let. Stačí jen měnit typ úvazu a dodržovat zásady správného polohování.

  • Při čelním pohledu na miminko musí být nožičky ve tvaru M, přičemž zadeček má být níž než kolínka.
  • Zádíčka by měla být při pohledu z boku zakulacená do písmene C.
  • Malým miminkům do 4 měsíců a spícím dětem zajistěte podporu hlavičky povytažením šátku.

Seznamte se 3 základními typy úvazů

Na první pohled to vypadá složitě, ale není, je to jen o cviku. Přečtěte si, jak mají jednotlivé pozice vypadat, podívejte se na instruktážní videa a pokud vám to nepůjde, najděte si kurz šátkování, kde si na vlastní kůži vyzkoušíte, jak miminko správně uvázat do šátku.

Pro novorozence – kolébka s dvojitým křížem

Střed šátku si přiložte na páteř, oba konce přehoďte dopředu, překřižte a přes ramena je přehoďte zpátky na záda a máte první kříž na prsou. Pak za zády opět oba konce překřižte a zauzlujte je vepředu kolem boků. Nyní máte hotový i druhý kříž. Kapsu na miminko vytvoříte potažením spodního pruhu šátku na předním kříži. Dítě pak vložíte do vzniklé kapsy bříškem nahoru a obepnete ho šátkem.

Pro miminko od 3 měsíců – křížový úvaz s kapsou

Střed šátku si rozprostřete přes břicho, konce přetáhněte dozadu, překřižte je a přes ramena je přehoďte zase dopředu. Na břiše vám vznikne kapsa, do které posadíte dítě a šátek mu roztáhněte přes záda až po uši. Podsaďte mu pánev a pod zadečkem miminka oba konce překřižte, veďte na svá záda a zauzlujte.

Starší děti – na zádech

Nošení na zádech je vhodné až u starších dětí, se kterými se domluvíte. Postavte dítě na postel, židli nebo stůl, přetáhněte mu střed šátku pod zadečkem, otočte se zády, sedněte si těsně před něj a řekněte mu, aby vás objalo kolem krku, následně si přehoďte konce šátku přes ramena, utáhněte, uchopte je a postavte se. Upravte polohu dítěte. Konce šátku protáhněte pod rameny, za zády dítěte je překřižte a pod jeho nožičkama si je přetáhněte zpátky na břicho a zauzlete.

K nošení dětí můžete používat i nosítko nebo krosničku

Pokud si na vázání šátku netroufáte, ale i tak byste chtěli miminko nosit, podívejte se na nabídku nosítek. Na turistiku a delší výlety oceníte ergonomickou krosnu na dítě. Má propracovaný zádový systém, dobře se nosí a nabízí širokou paletu příslušenství, jako je stříška, stabilizační opěrky nebo pláštěnka.

 

Vaše Jana M.