Pamatujte, že každá žena je jedinečná a u každé z vás může mít začátek porodu zcela odlišný průběh. V článku se dočtete několik užitečných informací a rad, které vám mohou pomoci lépe se zorientovat, vyhnout se nežádoucímu stresu a vše správně načasovat.

Odtok plodové vody

V okamžiku, kdy vám odteče plodová voda ve větším množství (odtok plodové vody jste tedy jasně identifikovala), je to jasný signál, že byste měla vyrazit do porodnice. Není však nutné panikařit. V klidu se osprchujte, dobalte tašku do porodnice a vyjeďte. Nejpozději do 1 - 1,5 hod. byste měla navštívit konkrétní porodnici.

Ne vždy však voda odteče v takovém množství, abyste bez pochyb usoudila, že se jedná o plodovou vodu. Často se stává, že máte jen jakýsi pocit vlhkosti na spodním prádle. V této situaci je vhodné se vymočit, osprchovat, dát si hygienickou vložku, uložit se do postele a sledovat, zda plodová voda opravdu odtéká.

Pokud však vaše nejistota nadále přetrvává, doporučuji zavolat na porodní sál porodnice, kde se chystáte rodit. Tamější personál Vám jistě velice ochotně poradí a vyřeší vaši situaci.

Poslíčky, kontrakce

Poslíčky se u těhotné ženy běžně vyskytují od 36. týdne těhotenství kdykoliv v průběhu dne či noci. Mají charakter menstruačních bolestí a vyskytují se v oblasti podbříšku popř. v zádech. Jejich úkolem je připravit porodní cesty těhotné ženy na samotný porod. Nebývají pravidelné, ale objevují se nárazově. Řešením, jak poslíčky zklidnit je nahřátí organismu v teplé vodě, popř. uložení se na levý bok.

Pokud však zaznamenáte následující signály, je čas jet do porodnice:

  • Interval bolestí se zpravidelní.
  • Zkrátí se jejich rozestup (cca co 20 minut, poté co 7, poté co 5 minut).
  • Prodlužuje se trvání poslíčků.
  • Tuhne celé bříško a teplá sprcha nezabírá.

 V nemocnici zkontrolují váš stav a v případě, že se bude jednat o planý poplach, můžete jet domů.

Špinění, krvácení

Špinění se u těhotných žen běžně objevuje např. po pohlavním styku nebo vaginálním vyšetření u gynekologa. Mnohdy s časovým odstupem až jeden den. Pokud špinění zaznamenáte, je zapotřebí být na pozoru a sledovat, zda nepřechází ve zvýšené krvácení.

Bohužel ani odborníci nejsou vždy schopni bezpečně situaci vyřešit po telefonu, proto je vždy raději navštivte vašeho gynekologa, popř. zajeďte do porodnice, kde vás lékař vyšetří a pokusí se zavčas příčinu krvácení odhalit.

Snížené či zvýšené vnímání pohybů miminka

Máte pocit, že zrovna dnes se váš drobeček nehlásí jako obvykle? Anebo si říkáte, co se mu nelíbí, že se hýbe přespříliš? Důvodů, proč se tak děje, může být celá řada. Pro váš vnitřní klid a zdraví vašeho miminka není vhodné dlouho vyčkávat. V porodnici zkontrolují, zda srdíčko vašeho děťátka ťuká správně a vyloučí tak jistá nežádoucí rizika.

Cokoli se vám nezdá

Cítíte se slabá, je vám na zvracení, bolí vás hlava, máte rozmazané vidění nebo se vám prostě jen něco nezdá v pořádku. To vše jsou pádné důvody, proč navštívit lékaře. "Šestý smysl" budoucích maminek by se nikdy neměl podcenit!

 

Petra