Když je staršímu sourozenci do 24 měsíců

U malých dětí do dvou let se může zdát, že příchod nového člena vůbec neregistrují. Velice pravděpodobná je také varianta, že si dítko ještě nestihlo zvyknout na svou pozici jedináčka a s mladším sourozencem se snadno sžije. Není však vyloučeno, že i takto malé dítě může cítit pocity nejistoty spojené s příchodem brášky či sestřičky a mohou se v něm kumulovat pocity, které se projeví až později.

Ať už je skutečnost jakákoli, ujistěte se, že každý den věnujete svému prvorozenému alespoň 15 minut času, který bude patřit pouze jemu. Nezapomeňte se také na své starší dítko usmát pokaždé když se přibatolí do místnosti. Nenechte se však polapit do pasti jeho prosebných výrazů. Kňourá váš „malý velký“, že chce také do náruče, zrovna když kojíte mladšího? Vysvětlete mu, že i vy jste smutní, že ho teď nemůžete vzít k sobě a vyzvěte jej, ať se schoulí k vám a miminku. Poté přijde čas na objetí.

Když jsou staršímu sourozenci 2 – 3 roky

Dvou až tříletý věkový rozdíl se jeví jako ten nejkomplikovanější. Přirozeně se starší děti snaží udržet si plnou pozornost, na kterou byli doposud zvyklí. Svým chováním často napodobují mladšího sourozence, neboť ve své hlavičce vyhodnotili, že toto jim zajistí požadovanou pozornost. Zhruba od dvou půl let věku však dítě získává také již nějaké sociální dovednosti, díky kterým je do určité míry schopné kontrolovat své emoce, rozdělit se apod.

Jak předejít nebo omezit emoční výlevy vašeho prvorozeného? Na zmíněné „miminkovské“ projevy staršího sourozence zabírá, když mu tuto roli na chvíli prostě dopřejete. Zahrajte si spolu na miminko a uvidíte, že jej hra brzy přejde. Současně dovolujte vašemu dítěti být tím starším a rozumnějším. Pokud se nebude bránit, zapojte ho do péče o mladšího sourozence a za pomoc ho vždy pochvalte.

Pokud bude novorozenec spát v postýlce batolete, pořiďte staršímu novou již dříve (např. půl roku předem) než se novorozenec „nastěhuje“ do té jeho. V dostatečném předstihu před porodem také upravte váš rituál chystání se do postýlky. Jakmile novorozené miminko přijde domů, zkrácení doby uspávání vám ušetří spoustu nervů. Rozdělte si role s manželem či partnerem.

Když je staršímu sourozenci 4 – 6 let

Ve srovnání s předchozí situací bývá rozdíl 4 – 6 let o něco snazší zvládnout. Děti v tomto věku již dokážou být trpělivější, ochotněji se střídají a přirozený rozruch kolem nového člena rodiny o něco lépe chápou. Nedá vám ani mnoho práce vysvětlit, že mu miminko nečiní nic naschvál. V tomto věku mají děti také více aktivit – více „vlastní světa“. Maminka a tatínek už tedy nepředstavují jejich absolutní „všechno“.

Přesto stále představují rodiče hlavní osoby v životě vašeho staršího potomka a je bezpodmínečně nutné projevovat mu maximum lásky, péče a pozornosti, jaké je ve vašich silách. Čas, který věnujete pouze jeden druhému je extrémně významný a účinnou prevencí před vznikem strachu dítěte, že vás nezajímá.

Plačtivým scénám můžete předejít také uchováváním oblíbených hraček staršího dítěte v dostatečné vzdálenosti od toho mladšího. Staršího můžete chválit, za to, co již dokáže – na rozdíl od miminka. Pocit důležitosti prvorozeného posílíte tím, že jej zapojíte do výchovy mladšího a přenecháte mu určitou míru rozhodování (např. jakou barvu hračky miminku přinese).

Když je staršímu sourozenci 7 – 8 let a více

V tomto věku má již dítě širší okruh zájmů a kamarádů. Riziko dramatických žárlivých scén se tím přirozeně snižuje. Ujistěte se ale, že váš malý školák své pocity neskrývá (např. ze strachu, že byste na jeho pocity žárlivosti reagovali negativně). Jedním ze způsobů, jak přimět dítě vyjádřit co cítí, je popsat jim vaši vlastní zkušenost – tedy jak vy sami jste žárlili v dětství na svého sourozence.

 

Maminky, jistě najdete své vlastní způsoby, jak vyjádřit vašim dětem bezmeznou lásku, kterou k nim chováte. Ať už bude výchova vašich dětiček jakkoli bouřlivá, věřte, že jakmile odrostou, získají ve svém sourozenci parťáka nebo dokonce nejlepšího přítele na celý život a nedají na něj dopustit.

 

Vaše Jana M.