Čím trpí prostřední dítě

Syndrom prostředního dítěte může vzniknout u toho druhorozeného, pokud máte tři, nebo dokonce i dvě děti. Často se tak stává tehdy, kdy mladší případně i starší sourozenec vyžaduje zvláštní pozornost. 

Rodina se třemi dětmi s větším věkovým rozdílem

Představte si rodinu, jejíž členem je například 14letý školák, jeho desetiletý sourozenec a najednou se narodí miminko. Koupání, kojení, uspávání a další péče o novorozence je náročná. Na 14letého je třeba dohlížet, protože je v pubertě. Druhorozené dítě pak zůstává v jakémsi vakuu, kdy už není to děťátko, které vyžaduje neustálou péči, ale ani ten téměř 100% samostatný sourozenec. 

Ani tohle samozřejmě neznamená, že syndrom prostředního dítěte musí vzniknout, ne každé druhorozené dítě jím trpí.

Jak poznáte, že se problém týká i vaší rodiny

Druhorozené děti, u kterých se projevuje syndrom prostředního dítěte, někdy na okolí působí nevychovaně nebo rozmazleně. Opak je ale pravdou, připadají si odstrkovaně, a proto:

  • bývají přehnaně žárlivé,

  • vám neprojevují vám tolik citu, vzdalují se vám,

  • cítí se méněcenné,

  • až příliš soupeří se sourozenci – staršímu se snaží vyrovnat, zároveň ze sebe někdy dělá neschopné „miminko“,

  • snaží se získávat si vaši pozornost za každou cenu.

Dá se vzniku syndromu druhorozeného dítěte předejít? 

Ano, a samozřejmě není řešením mít pouze jedináčka. Živná půda pro vznik pocitu, že nikam nepatří, nic se od něj neočekává, „nikdo ho nemá rád tak jako bráchu nebo ségru“ u dítěte je jeho opomíjení. I když sami víte, že své děti milujete všechny stejně, zamyslete se nad tím, jestli jim dopřáváte i stejnou pozornost (alespoň do té míry, co to jde).

  • Děti mezi sebou neporovnávejte – vět typu „Podívej, jak to tvůj starší bráška krásně zvládl!“ nebo „Tvoje malá sestřička je ještě batole a umí to, jak to může dělat problém tobě?“ se rozhodně vyvarujte. Prohloubili byste pak u dítěte pocit méněcennosti.

  • Nerozmazlujte nejmladší dítě – těžko se to řekne, když má miminko naducané tvářičky, které prostě musíte pořád pusinkovat. Vaše ostatní děti to ale tak nevidí, mazlete se proto se všemi stejně.

  • Buďte často všichni spolu – hrajte deskovky nebo si třeba pořiďte venkovní hračky, které zabaví celou rodinu. Naučte děti „kopat za jeden tým“.

  • Respektujte, že je každý jiný – nejmladší krásně kreslí? Nejstarší vyniká ve sportu? Netlačte prostřední dítě někam, kam samo nechce, nebo do něčeho, na co nemá přirozený talent, jen proto, že jeho sourozenci ano.

  • Mluvte s dětmi na rovinu – pokud se vám brzy narodí miminko, vaše druhorozené dítě „spadne z lopatky“. Dopředu mu vysvětlete, co vaši rodinu čeká a že miminko teď bude vyžadovat spoustu péče, tak jako kdysi nejstarší dítě i to druhorozené. 

TIP: Zaměstnává vás miminko natolik, že prostě nemáte žádný další čas? Z prostředního dítěte se určitě ochotně stane váš malý pomocníček. Starejte se o nejmladší děťátko společně, nebo spolu třeba vařte. Prostřední dítě jednak získá pocit potřebnosti, jednak stráví více času po vašem boku. 

Užijte si všechny etapy dětství svých dětí

I nejstarší, prvorozené dítě bylo kdysi miminko, a jak rychle vám to uteklo. Proto si užívejte každý okamžik. Společně se radujte z prvních krůčků nejmladšího, úspěchů ve škole toho nejstaršího a nezapomínejte ani na prostřední dítě, které je stejně tak výjimečné, jako jeho sourozenci.