Vymezte děťátku prostor

Malé děti rády objevují, po měsících ležení, sezení, nošení a ježdění v kočárku se konečně mohou dostat někam samy. Potíž je v tom, že si neuvědomují následky toho, co se stane, když se pustí ze schodů, otevřou okno, pohladí si pejska, který právě jí. 

Bezpečnostní zábrana

Ulehčete si od starostí a na místa, kde začíná schodiště, nainstalujte bezpečnostní zábranu. Hodit se vám bude i ke krbu nebo jako rozdělovač místnosti a chodby. 

Na krátký čas, kdy například potřebujete pověsit prádlo na balkoně nebo odběhnout převzít zásilku, poslouží prostorová zábrana jako provizorní ohrádka. Dále ji využijte k zahrazení celého rohu místnosti, kde jsou blízko sebe například krb a vchod do dalšího pokoje.

Díky špruslím zůstane děťátko stále na očích a v kontaktu s okolím, zároveň je chráněno od nebezpečných nástrah. Zábrany dokonce do zdi nebo zárubní nemusíte nijak vrtat

Nenechte děti prozkoumat úplně vše

Všechno, co děti jako miminka dosud jen viděly, si teď mohou osahat. Knoflíky a dvířka trouby, ale i nůž a plotna patří mezi lákavé zakázané ovoce. Jenomže jak zvídavým batolatům vysvětlit, že na některé věci sahat prostě nesmí? 

Zabezpečení dvířek a šuplíků

Pokud malým objevitelům nepomůže ani soustavné vysvětlování, nebo prostě chcete mít jistotu, že nebudete muset řešit šuplíkem zlomené prstíky a popáleniny od trouby, vybavte se ochrannými pojistkami a zabezpečte šuplíky. Díky nim totiž děťátko samo neotevře dvířka trouby, mrazáku, šuplíky s ostrými předměty nebo nedosáhne na sporák

Ochranné pojistky proti otevření dvířek využijete i v koupelně, kde skladujete čisticí a prací prostředky. Ani tehdy, kdy razíte cestu ekologického praní a přírodních prostředků, neriskujte, že děťátko nějakou drogerii ochutná. 

Pokud se u vás doma najdou nepříliš stabilní skříně a komody, neřešte jen zabezpečení dvířek, ale jejich záda připevněte ke stěně speciálními bezpečnostními popruhy. Skříň se tak na děťátko nepřeklopí ani ve chvíli, kdy malý horolezec využije otevřeného šuplíku k výstupu na její vrchol.

Pozor na elektřinu 

Zvídavé prstíky neobjevují jen zásuvky komod a skříněk, děťátko by je s radostí strčilo i do elektrické zásuvky. Znovupoužitelnými záslepkami proto zabezpečte všechny elektrické zásuvky v dosahu dítěte.

Bezpečná okna

Dalším zlým snem všech rodičů je batole samo v místnosti s oknem dokořán. Zabezpečení balkonových dveří a oken má přitom jednoduché a účinné řešení. Vybavte domácnost pojistkami a zámky na okna, které nedovolí jejich otevření dokořán, nebo je doslova „zamknou“.

Zakulaťte nebezpečné rohy

Rodiče pečující o batolata jsou hrdinové všedního dne. Mezi jejich superschopnosti patří také to, že umí proměnit pravé úhly rohů skříněk, stolů a komod v zaoblená zakončení, která snižují riziko rozbitých čelíček a pláče. 

Především na ty rohy nábytku, které směřují do prostoru v místnosti a tím zasahují do dráhy pohybujícího se děťátka, jednoduše nalepte chrániče rohů. Myslete na to, o kolik níž než vy se děťátko pohybuje. To, co jej ohrožuje, bývá ve výšce už od nějakých 30 cm.

Spěte sladce a bez starostí

Jednoho dne vašemu malému miminku přestane stačit prostor dětské postýlky a bude třeba vybrat postel pro malého velkého chlapáka nebo princeznu. Nemusíte se při tom omezovat jen na postele s postranními zábranami, ty totiž pořídíte i zvlášť a postel jimi dovybavíte. Až děťátko vyroste, stačí je zase odmontovat.

Díky bočním zábranám z vlastní postele nespadne ani ten největší noční fotbalista a cestovatel. Vědomí toho pak zajistí klidný spánek i vám. 

Nepodceňujte, ale ani nepřeceňujte situaci

I když se vám zdá, že se vaše batolící se děťátko pohybuje pomalu a daleko se samo nedostane, opak je pravdou. Stačí chvilka vaší nepozornosti a může být zle. Zároveň se ale nehroutěte z každé modřinky a oděrky, kterou si děťátko při objevování vlastního domova a světa udělá. 

K vyrůstání taková bolínka patří, navíc se tím dítě učí o vztahu příčiny a následku. Pokud mu objektivně nebude hrozit nebezpečí, dopřejte mu svobodu v prozkoumávání nových věcí.