V dnešní době si už každý může vybrat, čím na dovolenou vyrazí. Vlakem, autobusem nebo dokonce letadlem. Při cestování s miminkem je ale stále nejlepší jízda autem. Proč?

  • Můžete se individuálně přizpůsobovat dítěti
  • Uděláte si přestávky, když potřebujete
  • A hlavně na vás nebudou koukat protivné obličeje, které říkají, abyste si to malé laskavě uklidnili

V autě je samozřejmě důležitý příjemný vzduch. Můžete mírně pustit klimatizaci, ale teplota by nikdy neměla mít větší rozdíl než 4 °C. V žádném případě nevětrejte ve stylu průvanu. Miminka jsou náchylná na nemoci, takže by se taky mohlo stát, že místo na dovolenou pak pojedete na pohotovost. Vzduch můžete také osvěžovat rozprašovačem nebo přes sedačku hodit vlhkou látkovou plenu.

Pro větší pohodlí určitě poslouží i clony a stínítka do oken. Prckovi nebude svítit sluníčko do očí a nebude mu ani takové horko. Důležitý je samozřejmě i dostatek tekutin. A to nejen pro dítě, ale i pro vás. Abyste si od cesty odpočinuli, nezapomínejte také na pravidelné přestávky.

Odkdy může miminko v létě cestovat?

Pokud je to možné, s dětmi do 3 měsíců na dlouhé výlety vůbec nejezděte. Jestli se to nedá jinak udělat, délka výletu by neměla překročit 300 km. Jde hlavně o to, že větší změna teploty, klimatu a podmínek by nemusela udělat miminku dobře. Místo krásné dovolené byste pak jen přemýšleli, co se tomu prckovi nelíbí.

Po třetím měsíci už by neměl být s cestováním žádný problém. Dítě je ale vnímavé na nálady a dokáže vycítit, když si je matka výletem nejistá a vystresovaná. Proto se na cestu s klidným vědomím připravte – kvůli sobě i miminku.

 

Jak se vypořádat s riziky cestování?

Cestování s miminkem není úplně procházka růžovou zahradou. Přináší s sebou nejedno riziko, s kterým si musíte poradit. A to hlavně v létě.

  • Vyzrajte na pocení

V horkých letních dnech je nejčastější problém pocení. Proto je dobré mít s sebou vždy náhradní oblečení a dávat pod miminko ručník nebo látkovou plenu. To zabrání tomu, aby se pot dostal skrz oblečení až na sedačku.

  • Žaludek na vodě

Spousta malých dětí trpí na nevolnosti během jízdy. Poznáte to tak, že miminko začne blednout, potit se a bude neklidné, plakat a následně zvracet. Většinou se to projeví hned během první jízdy, takže je potom potřeba zjistit, jestli dítě snáší jízdu lépe na lačno nebo lehce najezené. Na nevolnosti během jízdy seženete volně v každé lékárně tablety, žvýkačky nebo sirup, které vašemu dítěti uleví a navíc mají uspávací účinky. Vždy ale pro jistotu berte raději pytlík, náhradní oblečení a vlhčené ubrousky.

  • Lékárnička vždy v pohotovosti

Malé děti jsou také náchylné na nemoci. Proto si s sebou vždy berte teploměr, základní léky na teplotu a průjem a ujistěte se, že v místě, kam jedete na dovolenou, je možnost zajít kdykoliv k lékaři.

Jak si zpříjemnit jízdu s miminkem

Asi nejlepší volbou je vyrazit na cesty v době prckova dopolendního nebo odpoledního spánku. Protože to ale ne vždycky jde, tady je pár tipů, jak se na cestu pořádně připravit a jízdu si tak zpříjemnit:

Ujistěte se, že máte vše, co potřebujete

Mít věci na cestu po ruce je základ. Zkontrolujte si, že vám opravdu nic nechybí:

Naplánujte si zastávky dopředu

Improvizace je možná dobrodružná a všichni víme, že ne vždycky plán vyjde. Ale když plánujete, rovnou už počítáte s tím, že se může něco pokazit, takže si připravíte i náhradní varianty. Máloco vás pak po cestě překvapí.

Pohodlné oblečení a autosedačka

Miminka mají ráda pohodlí stejně jako dospělí. Proto byste je na cestu měli obléct do pohodlného oblečení, které ho nebude nikde kousat, škrtit nebo tlačit. Třeba prodyšné dupačky s roztomilým medvídkem na bříšku jsou na letní výletování jako dělané.

Důležitá je i pohodlná a praktická autosedačka. Pro miminka je nejlepší autosedačka 3v1:

  • Polohování v autě do lehu i na kočárku
  • Na přenášení prcka
  • Jako kolíbka

Všechny tři body splňuje i dětská autosedačka Joie i-Level, která se dá navíc připevnit i na kočárek.

Nezapomeňte na prckovu oblíbenou hračku

Každé miminko má svou oblíbenou hračku, která ho dokáže na hodně dlouhou dobu zabavit. Ať už je vaše dítě knihomol, chystá na hudební dráhu nebo má svého oblíbeného plyšáčka, když vezmete tu správnou hračku, je to pro vás jackpot.

A abyste cestu zpříjemnili nejen děťátku, ale i sobě, vytvořte si na cestu playlist s pomalou, tichou a uklidňující hudbou. Nikdy nevíte, čím se trefíte miminku do noty a celou cestu si tak budete notovat jako parťáci.

Co nejpříjemnější cesty za dobrodružstvím s celou rodinou vám přeje

Vaše Jana M.