Kdo je to dula?

Úplně na začátku se nabízí otázka, kdo to ta dula vlastně je. Označení dula je řeckého původu a už starověku se používá k pojmenování proškolených žen, které poskytují psychickou a někdy i fyzickou podporu nastávajícím matkám před, během i po porodu. 

Jaké má dula kompetence?

Dula není zdravotnická, ale pomáhající profese. Její služby doplňují práci lékařů, porodních asistentek a zdravotních sester. Jdou s nimi ruku v ruce tak, aby žena zvládla porod co nejlépe. Zjednodušeně lze říct, že zdravotníci se starají o hladký zdravotní průběh a duly o ten psychický. První porod je pro mnoho nastávajících maminek stresující záležitostí, což je ještě násobeno vlivem těhotenských hormonů. A právě tady přichází na řadu dula její nadhled, zkušenosti a dobré rady, které ženu při porodu uklidní a pomůžou jí vše snáze zvládnout.

Co vám může dula nabídnout?

Hlavním úkolem duly je psychická podpora nastávající maminky a její rodiny. Dula trpělivě naslouchá a laskavě radí v těhotenství, během porodu i v následujícím šestinedělí. Dula vás může provázet už v těhotenství, pomůže vám se sestavením porodního plánu a během porodu vás povzbudí, pomůže s uvolněním, úlevou od bolesti a ukáže vám vhodné polohy k porodu. Během šestinedělí vám poradí s kojením a péčí o miminko a postará se o hladký start do života nové rodiny. Rodičky, které jsou v psychické pohodě, rodí většinou snáze a rychleji.

Podle čeho vybírat dulu

Doporučení

V ideálním případě vám dulu doporučí někdo z rodiny nebo z přátel. Právě doporučení je nejběžnějším způsobem, jak si ženy vybírají duly, ale počítejte s tím, že to, co sedí vaší kamarádce, nemusí vyhovovat vám. 

Lokalita

Vzhledem k tomu, že vás má dula doprovodit do porodnice, zaměřte se na ty, které jsou v okolí vašeho bydliště nebo v okolí porodnice, kde plánujete rodit. Pokud v bezprostřední blízkosti žádnou nenajdete, podívejte se klidně i do okolních měst. Duly většinou nemají po domluvě problém za vámi dojet, ale počítejte s vyššími cestovními náklady.

Sympatie

S dulou bude sdílet intimní okamžiky, a proto si vyberte takovou, se kterou se budete cítit příjemně a hlavně se před ní nebudete stydět mluvit ani o choulostivých věcech. Domluvte si tedy nezávazné schůzky se všemi dulami z okolí, které jsou vám sympatické. Na základě osobní schůzky si nejsnáze vyberete tu, která vám bude vyhovovat.

Úroveň vzdělání

V České republice jsou dvě asociace sdružující duly: Česká asociace dul a České duly o.s. Dula by měla být vedena v jedné z nich. Pokud není, zajímejte se o původ jejího vzdělání. Předem si také zjistěte, zda se jedná o dulu certifikovanou, absolventku nebo dulu ve výcviku, přičemž kvalitní služby vám může nabídnout i čerstvá absolventka nebo dula ve výcviku, která již může nabízet své služby. 

Volná kapacita

Při výběru se zajímejte také o volnou kapacitu duly v termínu porodu. Duly mívají rezervovanou kapacitu dlouho dopředu. 

Respektujte své potřeby

Každá žena je jiná a vyhovuje jí jiná forma podpory. Některé rodičky vyžadují přítomnost partnera, který je podpoří ve chvílích, kdy se ještě nic „neděje“. Další to zvládají samy jen v doprovodu zdravotníků. Jiným sedí doprovod zkušenější kamarádky nebo přítomnost zkušené profesionálky – duly, která ví o porodech první poslední a dokáže v kritických okamžicích podržet, podpořit a dodat tu pravou ženskou pospolitost, jak se to dělalo kdysi. Nenechejte se do ničeho nutit. Je to čistě na vás a na vašich pocitech. 


Přečtěte si také článek o přípravě na porod.