Vybavte se přebalovacím pultem

Před příchodem miminka je potřeba provést doma několik úprav. Jedním z nových kousků nábytku, který skutečně oceníte, je přebalovací pult. Díky němu si vytvoříte místo, kde budete mít vše potřebné vždy po ruce. 

Komoda, nebo skládací přebalovací pult s vaničkou?

Plusem dřevěných přebalovacích pultů – komod je jejich design a využitelnost i v době, kdy už přebalování nebude třeba. Přebalovací pultík totiž snadno demontujete a zůstane vám tak hezká komoda do dětského pokojíčku.

Praktické jsou ale i plastové přebalovací pulty: v několika vteřinách je totiž proměníte ve stojan s vaničkou. Kdo se kdy musel při mytí miminka sklánět, ví, jak důležité je mít vaničku zhruba v úrovni stolu.

Přebalovací podložka pevná

Na pultu nesmí chybět přebalovací podložka, která miminku poskytne dostatek pohodlí. Co se týče bezpečnosti, hodit se bude především ta se zvýšeným okrajem, nikdy totiž nevíte, kdy se miminku poprvé podaří překulit se na bok. 

TIP: Děťátko pokládejte vždy na čistou bavlněnou plenu, aby jej povrch pogumovaných přebalovacích podložek nestudil. 

Dostatek úložného prostoru

Přebalovací komoda neslouží pouze k výměně plenek, ale také k péči o pokožku miminka a k jeho převlékání. Protože při přebalování nejednou zažijete situaci, kdy bude nutné děťátko kompletně převléct, mějte v přihrádce přebalovacího pultu kromě plenek vždy nějaké čisté oblečení

V jiné přihrádce, šuplíku nebo přímo na pultíku mějte připravenou také dětskou kosmetiku, kterou ošetříte citlivá místa pod plenkou. Samozřejmostí je také dostatek vlhčených ubrousků.

Odpadkový koš jako nedílná součást „přebalovací stanice“

Kam s použitou plenkou a znečištěnými hygienickými ubrousky? Vybavte se odpadkovým košem na plenky. Spolu se speciálními náplněmi zabrání „nelibé vůni“ vycházející ze zapomenutého balíčku na přebalovacím pultu. 

Kolik plenek denně je třeba?

I když se může zdát, že vše kolem novorozence získává řád a rutinu, u přebalování tomu tak není. Nedá se dopředu přesně očekávat, kolik plenek denně spotřebujete – pro některá miminka je 10 plenek na den málo, jiná si vystačí s šesti. Udělejte si proto dostatečnou zásobu jednorázových plenek a vždy hlídejte, kolik vám v balíku ještě zbývá. Snažte se mít rezervu alespoň 5 ks

Přebalování – raději hned a častěji

Je to sotva deset minut od posledního přebalování a vaše děťátko už má zase plnou plenku? Tak to prostě chodí. Abyste zabránili opruzeninám či tvorbě infekce, která může mimo jiné způsobit zánět močových cest, nenechávejte své děťátko v mokré nebo jinak znečištěné plence zbytečně dlouho.

TIP: Možná jste to zaznamenali už v porodnici, možná se to projeví až doma – miminka plní plenku často během kojení či pití umělého mlíčka. Proto (samozřejmě pokud to není nezbytně nutné) nepřebalujte těsně před krmením, čekalo by vás to vzápětí znovu.

Noční přebalování 

Ani přebalování uprostřed noci se nevyhnete. Televizní reklamy na jednorázové plenky slibují třeba i 8 hodin v suchu, ale děťátko večer (a v noci) vypije tolik mléka, že navlhne i ta nejdražší plena. Spojte přebalování s nočním krmením a „sfouknete“ dvě věci najednou. 

Správná technika přebalování = zadeček v suchu i při pohybu

Pokud se vám stává, že objevíte vlhká místa v postýlce nebo na dupačkách, i když má děťátko plenku téměř suchou, nebude problém v prosakování plenky, ale v jejím špatném zapnutí/nasazení. 

Hlavně souměrně

Nejjistější způsob, jak miminku zapnout plenku správně, je položit ho na záda, nadzvednout mu nožky i zadeček a ten podložit plenkou až do třetiny zad. Nožičky pak nechejte miminku volně (široce rozkročené jsou pro něj v přirozené poloze), a mezi nimi přidržte na bříšku přední část plenky. 

Krajní cípy se „suchým zipem“ zapněte co nejblíž k sobě, aby plenka obepínala tělíčko, zároveň tak, aby děťátko netlačila. Důležitá je souměrnost, obě krajní části musí být stejně daleko od pupíku. Jen tak se plenka při pohybu neodchlípne a neposune.

Je lepší zadeček očistit, nebo umýt vodou?

Výhodou přebalování doma je přístup k vodě. Pokud vám to prostor dovolí, umístěte přebalovací pult rovnou do koupelny. Nejšetrnější způsob očištění citlivé pokožky miminka je totiž její umytí jemným dětským mýdlem a vodou. 

Přečtěte si také, jak se připravit na přebalování mimo domov

I přebalování většího miminka si užijte

Na děťátko, které už objevilo kouzlo převalování, kopání nožkama a všemožného dalšího vrtění, což vám znesnadňuje přebalování, dobře fungují hračky. Umístěte nad podložku hrazdičku nebo závěsný kolotoč a třeba i zpívejte. Když dítě zaujmete, ani si nevšimne, že právě absolvuje výměnu plenky. 

Říkanky a písničky ale platí i na malá miminka. Neberte přebalování jen jako nutnou činnost, je to další čas, který strávíte se svým malým broučkem, tak si jej udělejte příjemným a zábavným.