Jak daleko do porodnice pojedete?

Mnoho rodiček, především prvorodiček se obává, že nestihnou do porodnice dojet a porodí například cestou v autě. Nemusíte se bát, většina žen do porodnice dorazí včas. Některé ženy si dokonce vybírají porodnici vzdálenou i 50 km od místa bydliště, protože je oslovila jinými hodnotami.

Pečlivě si prostudujte vybavení porodnice, kvalitu péče

Abyste si byla jista, že je prostředí vybrané nemocnice maximálně bezpečné pro příchod vašeho děťátka, prostudujte si porodnici důkladně. Zjistěte si dostupné informace o vybavení, kvalitě péče nebo i odbornosti personálu. Chcete přeci vědět, do čí péče svěřujete život vašeho miminka.

Mimo přístroje vás určitě bude zajímat také vybavení pokojů, sociální zázemí a možnosti návštěv. Pokud máte ráda svůj klid a soukromí, ptejte se také na možnost být na nadstandardním pokoji. Co porodnice nabízí najdete například v průvodci porodnicemi Aperio. Vyhledejte si tak jednoduše tu vaší.

 

Prohlédněte si prostředí nemocnice

Fotografie na webových stránkách vás sice mohou přesvědčit o tom, jak je porodnické prostředí pěkné. Realita ale může být někde jinde, proto je vždy lepší zavítat do vybrané porodnice osobně. Přesvědčíte se, zda vám porodní sál i pokoje šestinedělí vyhovují, a navíc snadno dostanete i odpovědi na otázky, které vás ohledně porodu zajímají.

Bude personál porodnice respektovat vaše přání?

Váš porodní plán je velmi důležitou součástí porodu, sepište si jej proto pečlivě. Proč? Podle něj se většina personálu snaží při porodu postupovat. Některé maminky totiž vyžadují epidurál, jiné jej zase vyloženě odmítají. Stejně tak nezapomeňte na otázku, zda je vybraná porodnice baby-friendly. Podporuje bonding, rooming-in nebo omytí novorozeněte až druhý den po porodu? I tohle všechno patří mezi velmi diskutovaná témata při výběru porodnice, neopomeňte je.

Zjistěte si zkušenosti porodních dul

Porodní duly doprovázejí ženy před porodem i během něj. S některými porodnicemi tak jsou v blízkém kontaktu. Pokud vás zajímají bližší informace a zkušenosti s danou porodnicí, zeptejte se duly, která v ní ženy doprovází už nějakou dobu.

 

Využijte předporodního kurzu

Pokud porodnice nabízí předporodní kurz, určitě jej využijte. Dozvíte se mnoho užitečných informací a nacítíte se na danou porodnici. Znát prostředí, ve kterém přivedete vaše miminko na svět, je velkou výhodou. Budete se tak cítit lépe i vy.

Tip pro vás

Ať už si vyberte jakoukoli porodnici, věřte, že bude příchod vašeho děťátka příjemný, krásný a neopakovatelný zážitek. Udržujte se pozitivní a nenechte si tento jedinečný okamžik zkazit.

 

Vaše Jana M.