Proč začít?

Plavání miminek i starších dětí se nese ve znamení smíchu, pohody a radosti ze společně stráveného času. Voda je prťatům příjemná. Připomíná jim pocit bezstarostnosti, jistoty a bezpečí, které vnímala v plodové vodě. Plavání navíc miminkům prospívá. Má celkově pozitivní vliv na kompletní psychomotorický vývoj. Zdokonaluje smyslové vnímání miminka k světu okolo něj, posiluje plíce a dýchání i svaly na jeho drobném tělíčku spolu s rozvojem kardiovaskulárního systému.

Už odmala se malí plaváčci učí ovládat vlastní dech a zvykat si na pocit vody na obličeji. Což je pro jejich pozdější plavání nezbytné. Miminko po plavání lépe jí a spí, a to jistě ocení každá maminka. Plavání také přispívá k větší otužilosti.

Kdy začít s plaváním?

Když už se do plaveckého “výcviku” pustíte, je dobré vědět, na co vzít ohled. Začít můžete už v útlém věku miminka (od tří měsíců výše), ovšem tomu je nutné přizpůsobit teplotu vody (32 až 33 °C) i citlivé zacházení instruktora. Méně je někdy více, proto každý další měsíc, kdy s plaváním počkáte, je pro miminko vhodnější.

Nešlápnete vedle, když začátek plavání proberete s vaším pediatrem. Obecná rada pak zní, že miminko může plavat hned, jakmile už udrží hlavičku. Dobré je mít při výběru kurzu na paměti, že dětí by ideálně ve skupince nemělo být víc než deset. Kvůli jejich bezpečnosti i času, který pak instruktor může dětem i maminkám věnovat.

Co spolu můžete zažít?

Kurzy plavání nejsou určeny u malých dětí k tomu, aby je naučily nějaký plavecký styl. Místo toho se maličcí seznamují s vodou a získávají k ní důvěru i zdravý respekt. V podstatě jsou lekce plavání miminek a starších dětí více o zábavě než přímo o plavání. Těšit se můžete na nepřeberné množství her, které by vás ani nenapadly, písniček a rýmovánky. Děti zjistí, jak se sklouznout z okraje bazénu do vody, jak se chytit a držet okraje bazénu (protože to je dovednost pro pobyt u vody nezbytná), jak plavat s vaší pomocí “čubičku”, i jak vykouzlit na vodní hladině různě velké bubliny.

Že jsme vás už naladili? Pak, než vyrazíte, poradíme ještě, co si nezapomenout vzít s sebou: Kromě dobré nálady nabalte plavky pro vašeho plaváčka i pro sebe (ano, všichni se namočí), plaveckou plenku/y, plovoucí hračky, které děťátko motivují ke hře, u odrostlejších dětí po domluvě s instruktorem plavecké brýle (pokud váš malý plaváček nemá rád vodu na obličeji), ručník (těch klidně víc) a konají-li se lekce venku, pak také opalovací krém.

Hodně zábavy během vodních hrátek přeje

Vaše redaktorka Jana