(Ne)měl by být partner u porodu?

Důležité je, abyste o přítomnosti partnera u porodu diskutovali společně a pořádně promysleli všechny detaily. Nejde jen o to, co si přeje žena, ale i o to, jaké pocity má nastávající tatínek. Může mu vadit třeba krev nebo se nemusí cítit dobře v nemocničním prostředí. 

Když nebude muž o přítomnosti u porodu vnitřně přesvědčený, může přenést všechny negativní pocity na ženu a ona zase na dítě. Celý zázrak zrození se tak rázem promění v noční můru.

Partner by samozřejmě měl brát ohled na přání nastávající maminky. Přeci jen přivede na svět nový život. Pokud žena cítí, že podporu u porodu potřebuje, může si zaplatit profesionálku – dulu. Vždy se rozhodujte hlavně na základě svých pocitů. A to platí jak pro maminky, tak pro tatínky.

Jakou roli hraje partner u porodu

Když se rozhodnete, že u porodu budete oba, myslete na to, že to nebude procházka růžovou zahradou. Muž pravděpodobně postupně zastane různé role:

  • Tichá podpora – sedí partnerce u hlavy, drží ji za ruku a klidným hlasem ji chlácholí.
  • Fyzická podpora – podpírá ženu v úlevových pozicích při kontrakcích, masíruje ji, pomáhá při chůzi.
  • Komunikační prostředník – spojka mezi zdravotníky a ženou. Měl by vědět, co partnerka potřebuje a číst její emoce. Ty pak přetlumočit doktorům a sestřičkám.
  • Servisní podpora – Když porod trvá dlouho, musí se postarat o to, aby bylo po ruce pití a případně i nějaké to jídlo, aby se nastávající maminka cítila pohodlně.

Otec u porodu

Na co se připravit před porodem

Abyste věděli, do čeho jdete, můžete se na porod předem připravit. Navštivte s partnerem předporodní kurzy, zajděte do porodnice, kde vám lékaři vše vysvětlí a pomohou s tím, jaký druh porodu je pro vás nejlepší, nebo se společně můžete podívat na reálná videa z přirozených porodů. Díky těmto přípravám budete mít přesnější představu o tom, co se bude dít. 

Co si sbalit do porodnice

Aby i po porodu probíhalo všechno hladce, přesvědčte se, že máte připravené všechno, co budete pro sebe i děťátko potřebovat. Napište si seznam a postupně odškrtávejte to, co už máte nakoupeno a sbaleno. Na seznamu by určitě neměly chybět: 

Než se definitivně rozhodnete, přečtěte si také článek o tom, proč (ne)mít dulu u porodu. Dozvíte se v něm o dalších možnostech, které máte. Praktické informace o tom, jak by se měl budoucí tatínek u porodu chovat, najdete i v článku, jak být partnerce oporou během porodu i po něm.