Druhá doba porodní

Porodnická branka je již otevřena, schovala se za hlavičku miminka a z pochvy koukají jeho vlásky. Pocit na tlačení je v tuto chvíli už natolik silný, že ho jen s těží dokážete ovládnout. Poloha, kterou si zvolíte, záleží na vás. Mějte však na paměti, že během prořezávání hlavičky se oblast hráze napíná, a ne v každé poloze je porodní asistentka schopna ji bezpečně chránit před natržením.

Mnohdy je nucena provést epiziotomii neboli nástřih hráze, která zabrání rozsáhlejšímu poranění na porodních cestách. Nástřih provede sestra při vystupňované kontrakci za průběhu tlačení, proto ji v daném okamžiku neucítíte. Později provede lékař místní znecitlivění a ránu ošetří. Jakmile porodíte hlavičku miminka, dorotuje se na stranu podle postavení ramínek a při dalším zatlačení je děťátko na světě. Porodní asistentka vám ho uloží na bříško a vy si tak můžete užívat radostné chvilky dojetí a prvního setkání.

Třetí doba porodní

Po porodu vašeho děťátka dochází k uvolnění hormonů, které nejen spouští laktaci (kojení), ale zejména odlučují placentu. Jejím vypuzením je celý porod oficiálně ukončen. Odlučování placenty doprovází opětovné stahy dělohy, které jsou však v porovnání s kontrakcemi během porodu jen velmi slabé intenzity.

Porodní asistentka zkontroluje, zda je placenta celistvá. Sníží tak riziko poporodního krvácení. Jedním z důvodů, proč k němu dochází, je ponechání zbytků placenty a jejich obalů v děloze. Dvě hodiny poté zůstáváte na porodním sále. V tomto čase máte možnost se s vašim děťátkem blíže seznámit, udělat pár fotografií a přiložit ho k prsu.

Na prahu nové životní etapy

Porodní asistentka za vámi průběžně dochází a sleduje váš zdravotní stav. Po uplynutí dvou hodin vás sestřičky převezou na oddělení šestinedělí a uloží vás s děťátkem na pokoj. Nyní nastává doba, kdy budete mít dostatek času na poporodní adaptaci a nabývání informací, které nadále bohatě využijete. O vašeho drobečka pak můžete kvalitně a láskyplně pečovat v pohodlí domova.

 

Milé budoucí maminky. Ničeho se nebojte. Porodilo již mnoho žen před vámi a zvládnete to i vy. Příroda ví co dělá a lékaři vás v tom nikdy nenechají samotnou :-)

 Porodní asistentka Petra