Myslete na své pohodlí

Porodní boxy v jednotlivých porodnicích jsou dnes velice moderně vybaveny a zajistí vám absolutní soukromí. Nebojte se přinést si s sebou k porodu například hudbu, kterou milujete anebo vonný olejíček, který vám tyto prostory hezky provoní a uvolní vás.

První doba porodní

Nejdelší částí celého porodu je hned ta první. Během ní se postupně otevírají porodní cesty (porodnická branka). Děťátko u vás v děloze čeká dlouhá cesta za účelem sestupu do porodního kanálu. Interval kontrakcí se pozvolna zkracuje, sílí a žena by se měla soustředit na správné dýchání, které napomáhá lepšímu uvolnění v oblasti pánevního dna.

Nejste v tom samy

Doba, kdy tatínkové měli dveře do porodnice zavřené, je nenávratně pryč. Pokud se s vašim partnerem dohodnete, může vám být po celou dobu porodu důležitou oporou. Pouze zdánlivě nekonečný čas opakujících se kontrakcí a čekání na vypuzení děťátka dnes můžete trávit společně.

Pečovat o vás bude také porodní asistentka. Podá vám klystýr, a to nejen za účelem vyprázdnění. Jeho hlavní smysl spočívá v tom, že teplá voda aplikována do střev zajistí jejich rozpohybování. Začnou narážet do dělohy, kterou stimulují k nastartování již déletrvajících kontrakcí celého břicha. Pouze tyto kontrakce jsou efektivní, neboť mají vliv na zkráceni děložního čípku a vytvoření souvislého porodního kanálu.

Porodní asistentka pravidelně poslouchá srdíčko vašeho děťátka a každé 3 hodiny natáčí kardiotokografický záznam. Ten ukáže, zda se dítku dobře daří. 

Tipy pro snadnější porod

Mimo tento čas je však ideální co nejvíce času trávit ve stoje, aby sestupování miminka napomáhala gravitace. Vřele doporučujeme také využít porodnický vak, teplou sprchu k nahřívání bříška či gymnastický míč, na kterém se můžete pohupovat a ulevit si tak od nepříjemných křížových bolestí.

Do doby, než se objeví tlak do konečníku, což je znamení, že porod se blíží ke zdárnému konci, dýchejte pomalu a zhluboka s co největším nádechem do bříška. Poté, co s každou další kontrakcí pocítíte nutkavý pocit na tlačení, dýchejte mělce, pouze ústy a zkuste prozatím netlačit. Zabráníte tak poranění děložního čípku a miminku tak umožníte rotovat v porodních cestách dle jeho potřeby.

Závěr první doby porodní mnohdy vyžaduje čas a trpělivost. Cílem je nechat hlavičku miminka sestoupit až do oblasti poševního východu, aby následovné tlačení rodičky probíhalo co nejefektivněji. 

 

Již brzy se v dalším článku dozvíte, co vás a vaše miminko čeká ve 2. a 3. době porodní. Pokud si nejste jistá, co byste si měla zabalit před odjezdem do porodnice, přečtěte si tento článek, kde se dozvíte vše podstatné.

 

Petra