Proč to tělu tak trvá?

Vaše tělo během těhotenství prošlo obrovskými změnami, ať už jde o rozšíření pánevní oblasti, nalití prsou, vytvoření větších tukových zásob, nebo uvolnění vaziva, které může vést k rozestoupení břišního svalstva

Ne každá žena má takové štěstí, aby se vše vrátilo zpět jako mávnutím kouzelného proutku. Svaly, vazy a klouby si musí zvyknout na novou situaci. Důležitou roli hraje také hormonální systém. Dejte svému tělu čas a zbytečně jej nepřetěžujte, mohlo by vám to ublížit.

Trápí vás poporodní poranění? Přečtěte si, jak o sebe pečovat.

1. Začněte jemným cvičením v šestinedělí

Cvičení po porodu musí především respektovat změny, které se s vaším tělem udály. Nejen po císařském řezu je důležité nic těžkého nezvedat. Dynamičtější a rotační cviky zavádějte postupně a až tehdy, kdy se na ně budete skutečně cítit.

V prvních týdnech po porodu se zaměřte především na:

  • aktivaci pánevního dna – vsedě nebo vleže na zádech pokrčte nohy a pokuste se „vtahovat“ močovou trubici, postupně můžete zapojit i hýžďové svaly,
  • dechová cvičení – lehněte si na záda s pokrčenými nohami v kolenou, položte si ruku na pupík a pomalu a zhluboka se nadechujte do břicha, na konci dlouhého výdechu pak ucítíte mírné zatnutí dolních břišních svalů,
  • posílení šikmých břišních svalů – vyzkoušejte například držení rovnováhy v pozici na čtyřech, kdy natáhnete pravou nohu zároveň s levou rukou a opačně, rozhodně se nesnažte o přílišné zapojování přímých břišních svalů, vedlo by to k prohloubení jejich rozestupu.

Jak poznat diastázu

Diastáza neboli rozestup břišních svalů po porodu trápí spoustu maminek. Že se nevyhnula ani vám, poznáte jednoduše: lehněte si na záda na zem a zvedněte nohy do výšky asi 20 cm. Pokud se vám uprostřed břicha udělala „stříška“, vaše přímé břišní svaly se po těhotenství nevrátily do původní polohy. 

Vhodné nejsou sklapovačky, sedy lehy ani prkno, nejde totiž pouze o povolené břišní svaly, ale právě o jejich rozestup. Zpevňovat je v poloze, která není přirozená, je velká chyba. 

2. Radikální diety nic neřeší

K péči o miminko potřebujete spoustu energie, proto kvůli rychlému hubnutí po porodu nepodceňujte význam pestré stravy. Ze dvou sucharů, okurky a jogurtu sice nepřiberete, ale vaše tělo nebude mít odkud vzít energii na spalování.

Růst svalů se neobejde bez příjmu bílkovin, ale ani sacharidů a zdravých tuků. Vyvážený jídelníček doplňte o proteinové nápoje, dodají vám ty správné živiny.

3. Kojením spalujete jako při sportu

Tukové zásoby, které si vaše tělo vytvářelo během těhotenství, teď konečně najdou své využití: tvorba mateřského mléka totiž vyžaduje ohromnoou porci energie, kterou přeměňuje právě z těchto zásob. Kojením tak denně spálíte tolik kalorií, jako při hodinovém tréninku aerobicu

Pokud nekojíte, nezoufejte, shodit kila po porodu můžete i tak. Zatímco bude vaše miminko spokojeně trávit umělé mléko, věnujte se jemné poporodní józe a cvikům podporujícím zavinování dělohy

4. I chůze se počítá

Cítíte takovou únavu, že máte radost, pokud se vám podaří aspoň vyjít ven na procházku s kočárkem, a na nějaké cvičení nemáte energii? Vždyť i obyčejná procházka je cvičením, navíc ideálním, protože během chůze zapojujete spoustu svalů, včetně těch břišních. Posilujete jádro i zádové a hýžďové svaly. 

5. Naslouchejte svému tělu a relaxujte

Při jakémkoliv cvičení vnímejte, jak na něj vaše tělo reaguje, rozhodně nic nedělejte přes bolest. Pokud za sebou máte náročnou noc probdělou nad kojením či krmením, přebalováním nebo nošením uplakaného miminka, snažte se raději odpočívat. Naberete tak energii na fyzickou aktivitu, váš organismus se uklidní a vy se budete cítit daleko lépe.