Nevzdávejte to, dokáže to každá

Mateřské mléko je svým složením zcela optimální a umožňuje tak dítěti snadné trávení, vstřebávaní živin i protilátek, které napomáhají k zajištění lepší obranyschopnosti organismu vašeho drobečka. Kojení je záležitostí přirozenou, avšak pro některé novopečené maminky mohou být začátky složitější.

 

Důležité je nevzdávat se a v případě potřeby se včas obrátit na odborníka, a to porodní asistentku nebo laktační poradkyni. Poskytnou vám užitečné informace a dodají vám potřebnou podporu. Pár povzbuzujících slov mnohdy pomůže k tomu, abyste dál a s radostí pokračovaly v kojení vašeho drobečka.

První mléko a první přiložení

Již v období těhotenství, zpravidla v II. trimestru, může žena vypozorovat přítomnost mleziva (prvotního mateřského mléka) v prsech. Po odloučení a následném porodu placenty dochází v organismu k vyplavování hormonů a mléko se tak začne tvořit ve větším množství. Ideální je zvládnout první přiložení děťátka přibližně do 30 minut po porodu. V tomto čase je jeho hledací a sací reflex nejsilnější.

Pokud se vám to však nepodaří, například z důvodu dostavující se únavy po dlouhotrvajícím porodu, rozhodně nezoufejte. S pokusy o přiložení k prsu budete nadále pokračovat na oddělení šestinedělí. Zde rovněž můžete požádat o radu zkušené novorozenecké sestřičky, která pravidelně obchází pokoje maminek a sleduje, jak se vám kojení daří. Základem úspěchu je zejména dodržení správné techniky kojení, kterou se vám pokusím v následujících řádcích co nejvíce přiblížit.

Na počátku kojení

Žaludek vašeho sotva narozeného miminka je drobný asi jako třešeň. K jeho nasycení proto bohatě stačí malé množství mleziva, které se v prsech utvoří pro jedno kojení.  S každým dalším dnem bude mít děťátko větší potřebu pít. Jeho sliny vyšlou signály, které zajistí produkci takového množství mléka, jaké si dítě žádá.

Domněnka mnoha žen, že množství mateřského mléka závisí na velikosti prsou, je chybná. Vždy záleží na frekvenci přikládání. Interval mezi jednotlivým přikládáním a délka samotného krmení se postupem času ustálí dle potřeb vašeho miminka. První týden po porodu je však optimální stanovit si jakýsi režim za účelem řádného nastartování laktace. Nenechejte proto spinkat Vašeho drobečka déle, než 3 hodiny ve dne i v noci. Mohlo by dojít k velkému úbytku na váze, popř. se může objevit novorozenecká žloutenka.

První dva dny po porodu vystřídejte oba prsy během jednoho kojení. Následující dny děťátko přiložte k jednomu prsu a s dalším krmením pak k druhému. Před každým kojením nezapomeňte děťátku přebalit zadeček. V čisté a suché plence mu bude příjemně a bude se na kojení lépe soustředit.

Spokojená maminka, spokojené děťátko

Než začnete s přikládáním, vždy nejdříve myslete na své pohodlí. Vyberte ideální místo, kde budete mít zajištěno soukromí. Dostatečně se předem najezte a mějte po ruce sklenici s vodou. Zaujměte polohu, při které se uvolníte a nebudete se kroutit bolestí v zádech či za krkem. Vyhnete se tak přenosu jakéhosi fyzického stresu na vašeho drobečka. Vhodný je například polosed s podloženýma nohama nebo využití kojícího polštáře, na který si dítko položíte a manipulace s ním bude pro vás bude o mnoho snazší.

Když se to má podařit

Zvládnutí správného přiložení a následné přisátí miminka k prsu je momentem, kdy máte téměř vyhráno. Vyhnete se tak nežádoucí bolesti v důsledku nalití prsou nebo například vzniku ragád (trhlinek) na bradavkách, které s nesprávnou technikou kojení úzce souvisí. Mnohdy mohou být dokonce důvodem k ukončení kojení.

Jako včasná prevence výskytu ragád, je vhodné, po každém kojení rozetřít pár kapiček mléka na bradavky a nechat zaschnout. O prsy se pečlivě starejte, a to zejména nošením kvalitní kojící podprsenky s prsními vložkami, abyste zabránila odírání bradavek o košili.

8 kroků ke správnému kojení

  1. Cílem je, aby miminko široce otevřelo ústa a uchopilo co největší část prsního dvorce, nikoliv jen samotnou bradavku. Pokud se první pokus nezdaří, odkloňte dítě od prsu pomocí vašeho malíčku, který mu šetrně vložíte do koutku úst. Následně pokus opakujte.
  2. Nikdy nepřikládejte k prsu křičící miminko. Nejdříve ho zklidněte například tím, že si ho k sobě přitulíte a promluvíte na něho.
  3. Prs správně uchopte. Přidržte ho palcem v horní části a čtyřmi prsty ve spodní části tak, aby byly v dostatečné vzdálenosti od prsního dvorce.
  4. Celé tělíčko miminka musí být natočeno k vám, tedy jeho tvář, bříško i kolínka musí směřovat k vašemu bříšku.
  5. Ústa dítěte musí být v úrovni bradavky. Pro stimulaci k jejich otevření, můžete vymáčknout kapičku mateřského mléka a potřít dítěti rty.
  6. Během přikládání a následného průběhu kojení se vyvarujte přidržování dítěte za hlavičku. Prsty ho podpírejte pouze v oblasti kolem ramínek a za záda.
  7. Známkou správného přiložení jsou široce otevřená ústa dítěte, spodní ret je ohnutý směrem dolů a nos se dotýká prsu. Neodtahujte prs vašimi prsty od nosánku dítěte. V případě dechového deficitu se dítě samo odkloní.
  8. Respektujte krátké oddechové pauzy dítěte během kojení.

Trpělivost růže přináší

Mějte na paměti, že ke spokojenosti vaší a vašeho drobečka vždy vede dostatek času a trpělivosti, které si kojení bezpochyby žádá. Pediatr, který na děťátko dohlíží, pečlivě sleduje, zda jsou jeho váhové přírůstky dostačující a kojení efektivní. Dle odborníků je doporučováno kojit alespoň do 6. měsíce věku dítěte. Snažte se vyhnout stresu, který je příčinou úbytku tvorby mateřského mléka. Nezapomínejte na dostatečný pitný režim, pestrou stravu a odpočinek.

Přejeme všem maminkám pohodové začátky s kojením a miminkám spokojená bříška plná mateřského mlíčka.

 

 Petra