Mějte zajištěnou maximální péči zdravotníků

Klasický porod je nejrozšířenějším způsobem, který traduje po České republice. Využívají jej nejen ty těhotné ženy, které chtějí maximální zdravotnickou péči pro sebe a jejich miminko, ale také ty nastávající maminky, které si své původní rozhodnutí rozmyslely nebo jim to jejich zdravotní stav nedovoloval. Žena tak jede při příznacích porodu do porodnice, kde na svět přijde její miminko. V rámci péče maminka s novorozencem zůstává v průměru 3 dny pod dohledem zdravotnického personálu v porodnici. Oceňují to hlavně prvorodičky, které si se starostí o děťátko ještě nevědí rady.

Tip: V případě, že chcete mít soukromí, využijte nadstandardního pokoje. Budete tak mít k dispozici celý pokoj i samostatnou koupelnu pro sebe.

  • Výhody: Péče zdravotníků za každé situace, odbornost personálu, dostupné přístroje pro náročnější porody (císařský řez, předčasný porod)
  • Nevýhody: Neosobní prostředí, více maminek na pokoji (tedy i miminek), dojezd do porodnice

Když chcete po porodu rychle domů

Ženy, které by si rády prožily první okamžiky s jejich děťátkem v klidu doma, ale nejsou úplně ztotožněny s domácím porodem, využívají tzv. ambulantní porod. Příjem maminky i průběh porodu je v podstatě stejný jako u klasického porodu. Rozdíl je v tom, jak dlouho zůstává žena s novorozencem v porodnici. Pokud je vše v pořádku, odchod je většinou možný do 24 hodin. Poté navazuje péče porodní asistentky a také pediatričky, která by měla miminko prohlédnout ideálně do 72 hodin.

  • Výhody: První momenty s miminkem prožívá maminka v pohodlí domova, vzájemné seznámení probíhá podle možností obou, péče zdravotníků je během porodu zachována
  • Nevýhody: Nenabízí jej všechny porodnice, není vhodný pro každou ženu, dojezd do porodnice

Dopřejte si porod podle vašich představ

Porod doma je čím dál více oblíbený, nabízí totiž svobodu a pohodlí ve známém prostředí. Odpadá také nutnost odjet do porodnice a stresovat se včasným příjezdem. Porod tak můžete prožít v přítomnosti nejbližších nebo jen tatínka děťátka a duly. Díky znalostem porodních asistentek a přizpůsobivosti domova si zajistíte maximální možné pohodlí a relax i při porodu. Máte raději přítmí? Zaděláte si závěsy. Klidně si i pusťte vaši oblíbenou hudbu, zapalte aromalampu a užijte si porod se vším všudy.

  • Výhody: Maximální možná míra přizpůsobení vašim potřebám, přítomnost těch nejbližších, porod podle vašich představ, známé prostředí
  • Nevýhody: Nepřítomnost zdravotnického personálu (vyjma duly a porodní asistentky), absence potřebných přístrojů pro případ náročnějšího porodu (císařský řez, předčasný porod)

Uvolněte se ve vodě

Teplá voda dělá divy, pomáhá totiž mnoha ženám lépe prodýchat a zvládnout kontrakce. Jiným ženám se naopak z přílišného horka sníží tlak a je jim slabo. Proč tedy nastávající maminky volí tento alternativní způsob porodu? Chtějí se cítit při porodu uvolněně, což teplá lázeň umožňuje. Navíc je toto prostředí také vhodné pro miminko, 9 měsíců je odkázáno na velmi podobné prostředí v děloze ženy. Proto není tento porod tak invazivní. Porod do vody můžete zvolit ve vybraných porodnicích nebo se na něj připravit i u vás doma.

  • Výhody: Uvolnění během kontrakcí, možnost porodit tímto způsobem v některých porodnicích i v pohodlí domova, neinvazivní způsob, jak přivést miminko na svět, díky němu mnohdy nedojde k nástřihu
  • Nevýhody: Není pro každou ženu (rodička by měla být naprosto zdravá), nenabízí jej každá porodnice, lze takto rodit pouze v případě porodu v termínu, nutnost zajistit potřebné vybavení

Zvládněte porod bez stresu

Ať už je porod krásným okamžikem v životě ženy, jde o stresovou situaci. Vyvstávají otázky: Bude to bolet? Bude vše v pořádku? Dojde při porodu k nástřihu? Stihne narození miminka jeho otec? Jak tedy uklidnit nastávající maminku, aby se na zrození nového života těšila? Jednou možností je technika hypnoporodu. Je to metoda uvedení do naprostého klidu, hluboké relaxace. Díky tomu se žena soustředí na své tělo a na miminko. Součástí hypnoporodu je i příprava před – ženy využívají nejrůznějších afirmací, meditací a uvolňovacích procesů. Ty mohou být užitečné nejen při porodu, ale také po něm.

  • Výhody: Většina hypnoporodů je přirozená, ženy se cítí skvěle a mají příjemné vzpomínky na samotný porod; možnost aplikovat v případě jakéhokoli typu porodu; dokáže uklidnit také partnera nastávající maminky (aby byl ženě při porodu podporou)
  • Nevýhody: Žádné jsme neobjevili.

Tip navíc

Nevíte, kde budete rodit? Přečtěte si tipy, které vám s výběrem porodnice pomůžou.

Vaše Petra L.