Na věku záleží

Aby dítě mohlo plně využít potenciálu hračky, musí odpovídat jeho věku. Menší děti teprve rozvíjejí své smysly i sílu, proto jsou pro ně nevhodné komplexní a velké věci. Naopak děti v předškolním věku už udrží i větší předměty, chápou jejich smysl a jsou natolik motoricky zdatné, že fyzické vlastnosti objektu ustupují do pozadí. Zato přichází na řadu fantazie dětí. Navíc některé hračky nemusí být pro všechny skupiny dětí bezpečné - hrozí například udušení či poranění ostrými hranami. Vybírejte proto svému miminku takové,  které jsou pro jeho věk určeny. Například odrážedla jsou vhodná pouze pro jistě chodící dítě. Mnoho rodičů se domnívá, že odrážedlo pomůže potomkovi naučit se dříve chodit, ale opak je pravdou. Dítě si může i ublížit, protože nemá dostatečně vyvinuté svaly.

Méně je u hraček více

Aby se váš potomek naučil co nejvíce dovednostem, nemusíte mít doma hernu přeplněnou nejrůznějšími hračkami. Naopak, menší množství věcí dítěti umožní je zkoumat jednotlivě a dopodrobna. Navíc bude muset zapojit svou fantazii, aby se bavilo i po delší době. Pokud mu chcete prospět nejvíce, nechte mu k hraní pouze pár věcí. Zbytek schovejte a po dvou až třech týdnech obměňujte. Tak ta spousta předmětů nebude dítě rozptylovat a navíc se bude každý měsíc radovat, že dostalo něco nového. Hračky vraťte do oběhu až po pár měsících, kdy už dítě bude mít vyvinuté jiné schopnosti, a tak může objevit jejich nový potenciál. Například bloky ke stavění mohou malému miminku sloužit ke trénování úchopu, většímu batoleti k trénování jemné motoriky a předškolní dítě z nich může stavět nejrůznější hrady a domy nebo zapojí fantazii a nahradí jimi třeba židličky v domě pro panenku.

 

Tajemství je v jednoduchosti

Někteří rodiče zapomínají, že hra je to, čím se dítě učí. Komplexní hračky, které nenechávají příliš prostoru pro jeho fantazii, jej neposunou dál. Panenky chovající se jako živé nebo předměty, které hrají po zmáčknutí určitého knoflíku, batoleti jejich smysl napovídají, ale hra by naopak měla být v tom, že dítě dává smysl jim. Vhodné jsou proto například montessori hračky, které svou jednoduchostí nic nepodbízejí - naopak nutí zapojit do hry fantazii. Vhodné pro miminka jsou různé gumové tvary, předškoláci ocení třeba domeček pro panenky nebo dětskou kuchyňku, pomocí nichž mohou simulovat rodiče nebo reálný život.

Maminka nesmí pomáhat

Ať už dáte miminku senzorické hračky nebo předškolákovi dílničku, nezapomeňte, že hrát si dítě musí samo nebo s jinými dětmi. Pokud mu budete něco neustále podávat nebo vysvětlovat, nejen, že se nenaučí být samostatné, ale ochudíte jej také o velkou část zábavy. Fantazie je totiž ten nejlepší společník a kreativní myšlení se hodí i v dospělosti.

 

Jana M.