Hmotnost a výška golfek

Oproti hlubokým a sportovním kočárkům jsou golfové hole o poznání lehčí, ale i zde se najdou rozdíly v hmotnosti. Pokud budeme golfky častěji zdvihat a vynášet
po schodech (ať už do MHD nebo jinam), poznáme každý kilogram. Záleží i na naší vlastní výšce. Výškově stavitelné rukojeti jsou ideální pro vysoké rodiče.

Nosnost

Většina výrobců garantuje nosnost do 15 kg. Jakkoli máme pocit, že golfky zvládnou malého cvalíka, přebalovací tašku i nákup, není radno je přetěžovat.

Polohovatelnost

Ideálně by mělo být možno opěrku sklopit do úplného lehu, aby dítě mělo možnost pohodlného zdřímnutí bez přetěžování dětských zad. U dětí, které zatím nejsou schopny samostatného sezení, jsou polohovatelná záda nezbytností. Nezávislé polohování nožní části lze vzhledem k zvětšení ložné plochy a pohodlí pro nožičky rozhodně doporučit.

Kolečka

Obvyklý počet koleček je 6 (vzadu zdvojená, vepředu jednoduchá) nebo 8 (všechna zdvojená), výjimečně se můžeme setkat i s jednoduchým kočárkem se 4 malými kolečky. Při výběru vždy dbáme na stabilitu, ovladatelnost a odpružení. Otočná přední kolečka by měla jít snadno zaaretovat (zablokovat proti otáčení) a kočárek by rozhodně měl mít účinné brzdy. Odpružení kočárku a materiál, z něhož jsou kolečka vyrobena, mají velký vliv na pohodlí dítěte a následně i na toho, kdo kočárek řídí. Obecně platí, že čím větší a měkčí kolečka a čím lépe odpružený kočárek, tím pohodlnější jízda.

Skladnost

Golfky je čas od času nutno složit a uskladnit, případně převážet autem. Vždy si dopředu zjistíme rozměry po složení, abychom pak nebyli později nemile překvapeni, že je nemůžeme dostat, kam potřebujeme. Snadná složitelnost, pokud možno jednou rukou a snadným pohybem, je vždy nespornou výhodou.
Údržba – Čas od času je třeba kočárek vyčistit. Ideální je, pokud lze veškeré textilní části jednoduše sundat a vyčistit, a to včetně bezpečnostních pásů.

Doplňky

Prostorný košík na nákup, přebalovací taška, pláštěnka, nánožníkmadlo pro nejmenší pasažéry – to vše jsou praktické doplňky, na něž bychom neměli zapomínat. Slunečník, hrací pultík, držák na láhve také mohou velmi usnadnit život s malým kočárko jezdcem.


Přejeme Vám hodně pohodových kočárkových kilometrů!

 

Jana M.