Bez sedačky ani na krok

„Vždyť je to jenom tady za rohem...“ Nezáleží na tom, jak daleko jedete a jak dlouho jízda zabere. Nepozorný řidič nebo třeba sousedův pes může způsobit autonehodu, jen co vyjedete z garáže.

Neriskujte proto zdraví, nebo dokonce život svého dítěte a vždy jej bezpečně připoutejte do autosedačky, kterou můžete ještě vylepšit doplňky k autosedačkám, například polstrováním pásů

Váhová kategorie jako hlavní ukazatel

Aby autosedačka skutečně plnila svůj účel, musí odpovídat váhové kategorii dítěte. Nezaměřujte se proto až tak na jeho věk, čtyřletý dlouhán totiž může vážit více než drobný prvňák. 

Pro nesedící miminko vždy vajíčko proti směru jízdy 

Pro ty nejmenší pasažéry jsou nejvhodnější takzvaná vajíčka, autosedačky 0–13 kg. Všímejte si ale také tvaru vajíčka, ne všechna jsou stejně velká a prostorná. Váš malý drobeček rychle roste, a proto je třeba pravidelně kontrolovat, zda už se hlavičkou neopírá o horní skelet autosedačky.

Instalace vajíčka v autě je velmi jednoduchá, pouze provlečete bezpečnostní pás určenými místy. Autosedačku–vajíčko umísťujte vždy proti směru jízdy. Pokud děťátko vozíte na sedadle spolujezdce, nezapomeňte vypnout airbagy. Podle nejnovějších studií by proti směru jízdy děťátko mělo jezdit minimálně do svých 15 měsíců

Při hledání správné sedačky–vajíčka vám pomůže článek Jak vybrat autosedačku pro novorozence.

Autosedačka z trojkombinace: ano, či ne?

Trojkombinace, kdy si tzv. na jeden zátah pořídíte sportovní kočárek, hlubokou korbu i vajíčko, je rozhodně pohodlné řešení. Potíž je ale v tom, že se výrobci trojkombinací soustředí více na design kočárků než na vývoj autosedaček. Pokud je u vás bezpečnost na prvním místě, do auta si pořiďte kvalitní vajíčko, které je podrobováno přísným bezpečnostním testům.

Autosedačka pro větší děti

Nezapomínejte ani na bezpečnost školáků a vyberte i pro ně vhodnou autosedačku do nebo podsedák do 36 kg

Názor odborníků: rostoucí autosedačky neposkytují dostatečnou ochranu. Logicky je nemožné, aby jedna autosedačka velikostně a váhově seděla zároveň ročnímu i 12letému dítěti, byť se dá různě štelovat.

Isofix jako výborný pomocník

Technologie Isofix je dnes už standardem ve většině aut. Než pořídíte autosedačku na Isofix, zkontrolujte, jestli je i vaše auto opatřeno speciálními úchyty. Byla by škoda je nevyužít – Isofix znamená nejen jednoduché instalování autosedačky „zacvaknutím“, ale také její dokonalou fixaci, a tak i zajištění nejvyšší možné ochrany dítěte, i když spí nebo se hodně vrtí.

V současnosti se velké oblibě těší otočné autosedačky na Isofix, které spojují maximální bezpečnost cestování proti směru jízdy s optimálním usazením autosedačky.

Pokud vaše auto Isofix nenabízí, upevníte autosedačku pomocí bezpečnostních pásů

Jak vylepšit autosedačku

I tu nejpohodlnější autosedačku můžete ještě vyšperkovat. Pořiďte děťátku polstrované chrániče bezpečnostních pásů, aby ho nikde nic netlačilo. V parném létě se vám bude hodit letní potah, v zimě miminko zabalíte do teplounkého fusaku do autosedačky.

TIP: Nedosáhnou větší děti v sedačce nohama na zem? Kolenní klouby a vazy vašich malých spolujezdců trpí nepřirozenou polohou. Pořiďte jim praktickou podnožku Knee Guard Kids.

Výběr autosedačky přes e-shop?

Než autosedačku koupíte, přečtěte si, jak si různé modely vedou v nezávislých testech. Jestli je je sedačka skutečně bezpečná a jak se chová při autonehodě, se dozvíte právě z nich. Proto se nebojte pořizovat autosedačku z e-shopu. Pokud máte na základě testů více favoritů, přijďte si je k nám na prodejnu „osahat“, rádi vám s výběrem poradíme.