Jak upravit jídelníček v těhotenství

Během těhotenstvím i několik měsíců před ním si dávejte větší pozor na to, co jíte, protože potraviny a jejich složení mají velký vliv na vývoj plodu i na vaši pohodu. Seznamte se s těmi, které vám i miminku udělají dobrou službu, ale i s těmi, kterým byste se měla dočasně vyhnout, nebo alespoň omezit jejich příjem.
Změňte stravovací návyky už před početím
Na vyváženost jídelníčku myslete v těhotenství víc než kdy jindy. Přece jen už neživíte jen sebe, ale i miminko, které vám roste v bříšku. A právě výživa je pro jeho zdraví a správný vývoj klíčová. Pokud těhotenství plánujete, začněte se soustředit na zlepšení stravovacích návyků alespoň 3 měsíce před početím, dáte tak tělu možnost srovnat se a doplnit si všechny potřebné živiny.
Co jíst v těhotenství
-
V první řadě zvyšte příjem bílkovin. Zařaďte do jídelníčku kvalitní (dobře tepelně upravené) maso a pasterizované mléčné produkty.
-
Dopřejte si také dostatek ovoce a zeleniny, přirozenou cestou tak tělu dodáte dostatek vitamínů a minerálů.
-
V prvních měsících před početím i po něm se zaměřte na vyšší příjem kyseliny listové, která se nachází především v tepelně neupravené listové zelenině (listový salát, špenát, fazolové lusky). Příjem kyseliny listové si můžete pojistit také užíváním vhodných doplňků stravy.
-
Zařaďte do stravy také semínka a ořechy, které obsahují zdravý tuk – mono a polynenasycené mastné kyseliny.
Co si dopřávat v těhotenství s mírou
I když se cítíte v těhotenství dobře, přece jen byste měla omezit konzumaci určitých nápojů a potravin, které nemají dobrý vliv na vývoj plodu.
-
Konzervované potraviny obsahují nežádoucí konzervační látky, pokud můžete sáhněte raději po čerstvých nebo mražených potravinách.
-
Léky a doplňky stravy – přečtěte si příbalový leták a o jejich užívání se poraďte se svým lékařem. Mnoho žen chce po zjištění těhotenství dopřát miminku jen to nejlepší a v dobré víře si samy naordinují vitamíny a minerály všeho druhu. V těhotenství ale rozhodně neplatí, že čím víc vitamínů a minerálů tělo dostane, tím lépe.
-
Koření a byliny dráždící dělohu – skořice, zázvor a kardamon ve větší míře dráždí dělohu, a proto je používejte s mírou.
-
Mořské ryby obsahují spoustu zdraví prospěšných látek, ale kvůli znečištění oceánů a moří se v nich nachází také škodlivé těžké kovy. Z ryb si raději vybírejte ty sladkovodní.
-
Slabší kávu si můžete dopřát i v těhotenství, ale měl by to maximálně jeden šálek za den. Pokud vám schází kávová chuť, vyzkoušejte kávu bez kofeinu.
-
Omezte také příjem plísňových sýrů, jako je hermelín niva a camembert.
Co by v jídelníčku těhotné ženy být nemělo
To, že se má těhotná žena vzdát cigaret a alkoholu, je jasné, ale existují i nevhodné potraviny, o kterých mnoho žen netuší. Seznamte se s nimi.
-
Syrové maso – v tepelně neupraveném mase, a to platí i pro ryby, mohou být nežádoucí choroboplodné zárodky, jako je třeba toxoplazmóza, které by mohly ohrozit vývoj plodu.
-
Výrobky z nepasterizovaného mléka mohou způsobit nákazu listeriózou (Listeria monocytogenes), která ohrožuje zdravý vývoj plodu.
-
Alkohol – zatím se nepodařilo vědecky prokázat, jaké množství alkoholu je pro vývoj plodu neškodné, a proto si ho v těhotenství raději odpusťte. I malé dávky alkoholu mají na vývoj dítěte špatný vliv.
Desatero správné výživy pro těhotné
-
Nepít alkohol.
-
Nekouřit.
-
Neužívat léky a doplňky stravy bez lékařského doporučení.
-
Zvýšit příjem bílkovin.
-
Doplnit stravu o kyselinu listovou.
-
Zařadit do jídelníčku více ovoce, zeleniny, semínek a ořechů.
-
Omezit příjem kávy, uzenin, konzervovaných potravin, sladkostí, slazených nápojů a plísňových sýrů.
-
Vyhýbat se syrovému masu a potravinám z nepasterizovaného mléka.
-
Mírně zvýšit celkový energetický příjem.
-
Jíst více menších porcí.
Chcete vědět víc?
Pokud se chcete o vývoji plodu a správném stravování v těhotenství dozvědět víc, pořiďte si knihu nebo časopis, kde najdete kromě obecných doporučení i seznamy potravin a vhodné recepty. Spoustu dobrých tipů a dietologických rad určitě získáte i od svého lékaře, jestli si nejste jistá, zda je pro vás a miminko daná potravina vhodná, zeptejte se. Za to nic nedáte a budete mít jistotu, že pro dítě děláte maximum.
Nejčtěnější
Proč nás?
Prodejna v Ostravě
Kamenná prodejna 650 m2
Náhradní kočárek
Při reklamaci kočárku a autosedačky (vyzvednutí a vrácení na prodejně)
Pozáruční servis kočárků
Zárukou to u nás nekončí