Nový středobod vašeho vesmíru

Šestinedělí může maminky zaskočit zvýšenou náročností, a to zejména v důsledku řady procesů a hormonálních změn, které se v těle ženy odehrávají za účelem regenerace organismu a jeho přípravy ke kojení potomka. Běžnou praxí bývá, že příchod nového člena rodiny ve vašem životě mnohé změní a uspokojování jeho potřeb se tak stane prvořadou záležitostí. Mohou se objevit jakési pocity obav, nejistoty a zamyšlení nad tím, jak celou péči nejen o miminko ale i sebe sama zvládnout a nadále být dokonalou manželkou a ženou v domácnosti. Tím se nenechte znepokojit, je to zcela normální.

Jak se nezbláznit?

Univerzální návod na to, jak zažít pohodové šestinedělí a s grácií překonat všechny hormonální bouře bohužel neexistuje. Přinášíme však pár tipů, které vám i vašemu okolí toto období zásadně zpříjemní.

Novopečené maminky se v prvních dnech po porodu s děťátkem seznamují a probíhá mezi nimi vzájemná adaptace. Tyto láskyplné chvíle by měly být pochopitelně doprovázeny klidem a vzájemnou harmonií. Žena by měla mít dostatek času na nabývání a následné vstřebávání užitečných informací, které jí mohou v případě potřeby poskytnout odborníci.

Když je na návštěvy ještě brzy…

Nestyďte se slušně odmítnout návštěvu rodiny nebo přátel v porodnici, pokud se na ni ještě necítíte. Bojíte se tohoto kroku? Požádejte vašeho partnera, který to jistě zařídí za vás. Nadstandartní pokoje dnes umožňují neomezený počet návštěv v kteroukoli denní hodinu. Myslete však především na své pohodlí a nedovolte, aby vám jej kdokoli narušil. Díky tomu budete odcházet domů fyzicky odpočatá a psychicky klidná, což povede k vaší vzájemné spokojenosti a jednoduššímu začátku.

A jsme doma!

Příchodem z porodnice domů pro vás nastává nový režim. Děťátko se bude rozkoukávat a zvykat si na svůj domov. Vy sama si postupem času budete hledat systém v péči o dítě, který doposud fungoval jinak. První dny a noci mohou být spojeny se zvýšenou plačtivostí vašeho drobečka, například v souvislosti se změnou prostředí. Snažte se proto během dne každou volnou chvíli věnovat odpočinku a veškeré povinnosti odložit na později. S nadměrnou únavou, žízní a pocitem hladu se může dostavit nejen zvýšená podrážděnost, ale i snížená tvorba mateřského mléka. Mějte na paměti, že jedině na základě vlastních uspokojených potřeb budete schopná být mámou na plný úvazek.

Nesnažte se vše zvládat samostatně a pokuste se do péče o děťátko do jisté míry zapojit i partnera. Muži obvykle mají rádi pocit, že jsou potřební a že se na ně můžete obrátit. Ostatně, dítě si pro svůj kvalitní vývoj bezpochyby žádá péči a lásku obou rodičů. A protože všechno se vším souvisí, věřte, že tato vzájemná souhra vás obou je rovněž důležitým předpokladem nejen k udržení Vašeho partnerského vztahu ale i příležitostí, jak trávit čas společně.

Jako slzavé údolí

Vysoké hladiny hormonů s vámi mohou pořádně zacloumat. Kojení se vám společně daří, děťátko je krásné, zdravé, dobře prospívá, ale vy si i přesto občas „bezdůvodně“ popláčete? Nebraňte se emocím. Těmito okamžiky si projde snad každá máma a jsou absolutně normální.

Pokud byste však v průběhu šestinedělí zažívala splíny nebo jakési pocity beznaděje opakovaně, je potřeba je zavčas ventilovat. Svěřte se kamarádce nebo mamince a pokuste se vypovídat. Máte-li možnost, zajistěte si hlídání a vyrazte si krátce s přáteli. Přijdete na jiné myšlenky a s příchodem domů se budete těšit na pokračování v láskyplné péči o vašeho drobečka.

Intuice vás v tom nenechá

Vždy pomyslete na přísloví „žádný učený z nebe nespadl", a proto se nebojte zeptat zkušenějších nebo oslovit odborníky v případě, že si něčím nebudete jistá. Na druhou stranu věřte, že největším odborníkem jste jedině vy sama. Na základě své intuice a vzájemného se poznávání s děťátkem, budete schopna již za krátký čas po jeho narození rozpoznat důvod pláče.

Nesrovnávejte vaše miminko s jinými. Každé je originál a zdravý psychomotorický vývoj každého dítěte má jiný časový průběh. Důvěřujte svému pediatrovi, který má tyto náležitosti pod kontrolou a na případné odchylky by Vás jistě včas upozornil.

 

Jana M.