Co se dozvím na předporodním kurzu?

Jednou z prvních možností, kde se dozvíte důvěryhodné informace, je účast na kurzu předporodní přípravy. Jeho cílem je všestranně připravit ženu, ale i partnera na příchod potomka. Ideálně byste měla s kurzem začít mezi 27. a 30. týdnem těhotenství. Témata jednotlivých lekcí zpravidla přednáší porodní asistentka nebo porodník. Zahrnují vše, co budoucí rodiče zajímá a byli tak dobře připraveni na svou novou roli.

Součástí kurzů také bývá zdravé protažení těla formou cvičení nebo plavání, ukázka úlevových poloh během porodu, ale i správného dýchání, které vám pomůže lépe se uvolnit a zvládat opakovaně přicházející kontrakce. Oceníte také informace o tom, co se odehrává v případě, že porod neprobíhá zcela fyziologicky (správně). Proto vám doporučuji vybrat takový předporodní kurz, který vede osoba pracující přímo na porodním sále a s případnými akutními stavy během porodu se setkává v praxi. 

Navštivte místo porodu a ptejte se

Místo pro svůj den D si mnoho žen vybírá na základě vlastních preferencí. Budoucí rodiče dnes mají možnost vidět již předem porodní sál a prohlédnout si vybavení jednotlivých pokojů. Posuďte samy, není výhodné znát prostředí, kde se narodí váš drobeček? Vyhnete se tak nepříjemnému pocitu související s neznámým prostředím.

Poznání místa porodu a osobní kontakt s personálem má na maminky jednoznačně pozitivní vliv. Zjistíte také jaké jsou možnosti k navození atmosféry, která vám porod usnadní jako je například poslech vaší oblíbené hudby, zapálení aromalampičky s vonným olejem nebo koupel ve vaně s teplou vodou.

Buďte náročná

Pokud nosíte v hlavě představu jakéhosi porodního ideálu, ke kterému by personál porodnice měl v průběhu porodu a následné péče o miminko během pobytu na oddělení přihlédnout, sepište si ho v bodech na papír. Jinou možností je pohovořit si s porodní asistentkou.

Měla byste si být dále jistá, že rozumíte všemu, co obsahuje porodní plán. I přes veškeré plánování, je dobré přijmout fakt, že v případě naléhavé situace bude prioritou zdravotního personálu zajistit zdraví vás i vašeho miminka. Z těchto důvodů je třeba mít na paměti, že vašim požadavkům nemusí být ve všech bodech vyhověno.

Naplánujte si volno

Termín narození vašeho drobečka se blíží a nastal čas zvolnit. Nesnažte se vytrvat v plném pracovním nasazení do posledního okamžiku, před započetím onoho velkého dne.  Nemáte-li možnost využít celých osm týdnu, kterou mateřská dovolená obvykle zahrnuje, věnujte si alespoň polovinu tohoto času. Využijte ho k chystání věcí pro miminko, ale především k relaxaci těla a duše. Odpočinek si rozhodně zasloužíte. Mnohdy může pozitivně ovlivnit délku trvání samotného porodu i následnou regeneraci vašeho organismu.  

 

Porodní asistentka Petra