Kdy je čas začít s nočníkem?

Každé dítě dozrává jinak rychle a jinak reaguje na své tělesné pochody. Co jedno zvládne v roce a půl, jiné nechápe ani o rok později. Pokud dítě je schopno zadržet a následně vyčurat větší množství moči, tj. má delší dobu suchou plenku a následně během chvilky mezi nožičkami pořádný balíček, blíží se správný čas.

 
1. Načasování akce

Pro seznámení s nočníkem volíme dobu, kdy je dítě zcela zdravé, bez jakýchkoli potíží a v dobrém rozmaru. Ideálně po probuzení nebo po jídle.

2. Místo výkonu

pro nočník volíme na dobře omyvatelném povrchu a místě (kuchyně, koupelna).

3. Klid pro tvorbu

Nočník slouží pouze k vykonání pro něj určené potřeby. Není jídelní ani hrací židličkou.

4. Praktické oblečení

Pro období nácviku volíme oblečení, které lze snadno svléknout – zapomeneme na lacláče nebo kalhoty na knoflík. Kalhoty na gumu v pase budou rozhodně praktičtější. Někdy jde opravdu o sekundy

5. Nápodoba

Od jara do podzimu můžeme dítěti směle ukázat, jak na věc, při výletu do přírody. Tatínek se synem se mohou trefovat na cíl v podobě kamínku, maminka s dcerkou zase zalévat sedmikrásky. V zimě to mají holčičky poněkud složitější, ale čurání do sněhu zdaleka nemusí být jen klučičí disciplína.

6. Vychytávky s rozumem

Některé děti může motivovat hrající nočník nebo samolepka, která po namočení zprůhlední
a odhalí obrázek. Jiné děti si tuto „odměnu“ nespojí s vlastním výkonem, ale s technickou stránkou věci. Voda i čaj umí stejné kouzlo…

7. Chvála budiž chválícím

Za každý nočníkový výkon je třeba dítě pochválit a povzbudit je tak k další akci. Nikdy dítě nekáráme za vykonání potřeby do plenky nebo za mokré oblečení. Každý začátek je těžký
a žádný učený z nebe nespadl.

8. E-e!

Zrovna tak platí, že se zdržíme negativních komentářů ohledně produktu, především stolice. Dítě by pak mohlo pod vlivem dojmu, že dělá něco špatného, začít stolici zadržovat a dospět k zácpě.

9. Malé lsti

Pokud dítě umí zadržet moč a stolici na vhodnější dobu, ale stejně trvá na plence, zkuste malou lest v podobě odepření něčeho, po čem dítě touží, ale co je „ jen pro větší děti, které už jsou bez plenek“.

10. Hlavně klid

Nekoukejte na kalendář a nestresujte sebe, a už vůbec ne dítě. I pár týdnů před nástupem
do školky leckdy stačí k tomu, aby se dítěti v hlavičce rozsvítilo, něco cvaklo a vše zapadlo krásně do sebe.


Učení zdar!

 

Jana M.