Kdy fotit vaše miminko?

Narozená miminka se fotí nejlépe v prvních dnech jejich života, ideální je doba kolem 10. dne. Vaše malé poklady ještě často spinkají a můžete je bezpečně i polohovat. Děťátka jsou totiž zvyklá na přizpůsobivost ještě z bříška maminky. Stejně krásné snímky získáte i během 3 měsíců po narození. A samozřejmě také kdykoli po tomto období, jen je focení starších dětí už složitější.

 

Kde je vhodné dítko zachytit?

Myslete na to, že miminka jsou velmi citlivá, a ještě nemají dostatečně vyvinutý termoregulační systém. Lehce se tak přehřejí i nachladnou. Pokud tedy budete děťátko fotit u vás doma, přizpůsobte tomu teplotu prostoru. Ať je miminku příjemně a cítí se dobře.

 

Jak miminka fotit?

Každá fotka vašeho děťátka je krásná. Pokud však chcete kvalitní a originální památku na první dny s miminkem, myslete na následující:

  • Nepřehánějte to na snímcích s barvami, vyniknout má váš malý poklad. Proto využijte ideálně jednobarevného pozadí.
  • Foťte za denního světla, umělé osvětlení na fotkách nevypadá dobře.
  • Hrajte si s hloubkou ostrosti. Miminko bude vypadat nádherně a rozmazané pozadí tak nebude rušit celkovou kompozici.
  • Inspirujte se u profesionálních fotografů nebo fotografií maminek z řad vašich přátel nebo z rodiny.
  • Nebojte se detailů – originální zachycení nožiček nebo ručiček novorozených dětí vypadá krásně i na velkoformátovém obraze.
  • Foťte klidně i mobilem nebo kompaktem. Krásné fotky vytvoříte i bez zrcadlovky.
  • Využívejte rekvizit, jako jsou košíky, kostýmky, mašle, šatičky a další věci, díky kterým vytvoříte opravdu nádherné kompozice.

 

Nezapomeňte ani na vás a na partnera a vyfoťte se jako rodina pomocí samospouště nebo požádejte někoho z rodiny. Když se budete fotit pouze v přítomnosti partnera, můžete hodit ostych za hlavu. I proto možná vzniknou fotky, které by profesionální fotograf nezachytil. Stejně tak může pomoct partner a vyfotit vás a miminko, ať už budete ležet v posteli, stát u postýlky nebo právě kojit. Krásně vypadají také mezigenerační fotografie vnoučátek s jejich babičkami a dědečky.

Tip navíc

Sami si na zachycení vašeho miminka netroufáte? Nevadí, stačí si vybrat z velkého množství šikovných fotografů, kteří se na focení miminek zaměřují. Přečtěte si recenze nebo se zkuste zeptat rodiny a známých, zda mají s některým z fotografů osobní zkušenost.