Pátrejte, ptejte se, zjišťujte

Dříve, než odjedete do porodnice, získejte si informace o průběhu jednotlivých fází porodu a o všem dalším, co vás zajímá. Pomoci vám mohou i naše články o první i dalších fázích.

Pokud má vaše partnerka zájem navštěvovat předporodní kurz, bývá pravidlem, že alespoň jedna z lekcí je věnována tatínkům. Lektor vám podá všechny potřebné informace o tom, co se děje během porodu a popíše mimo jiné úlevové polohy vaší partnerky. To hlavní, co si z kurzu z lekce odnesete je zjištění vaší role v tento den.

Doporučujeme také prohlídku porodního sálu s vaší partnerkou. Předem se tak seznámíte s prostředím, kde se vše odehraje.

Připravte si stopky a zachovejte klid

Vaše úloha může začít již doma. V případě, že se nastartují kontrakce, nechte partnerku soustředit se pouze na sebe a jejich zvládání. Vezměte si do ruky stopky a zaznamenávejte, jak často kontrakce přicházejí a jaká je jejich délka. Bude-li se interval zkracovat, délka prodlužovat a dýchání partnerky se prohloubí, zachovejte klid. Dobalte společně tašku do porodnice a pomalu se vydejte na cestu.

Porod může začít také odtokem plodové vody. O tom se více dozvíte v našem dřívějším článku. Stahy dělohy se objeví až s odstupem času. Pokud odteče plodová voda, zeptejte se partnerky na případné množství a zbarvení. Budete pak lépe schopen předat informace zdravotnímu personálu, který se vás na toto bude ptát.

Být oporou – ale jen tak akorát.

První doba porodní je nejdelší částí porodu. Stahy přicházejí jeden za druhým a žena je prodýchává podle potřeby. Pomozte jí ulevit od bolesti a lépe se uvolnit nahříváním bříška ve sprše, popřípadě masáží zad. Myslete na to, aby dostatečně pila a podávejte ji v mezičase drobné občerstvení na přísun energie. Ideálně poslouží například hroznový cukr, sušenka nebo kousek ovoce.

S plynoucím časem se u rodičky přirozeně dostavuje únava a s ní spojená slova, že další kontrakce již nezvládne. V tuto chvíli je na místě, abyste ji chytil za ruku a další bolesti zkusili prodýchávat společně. Pohlaďte ji a chvalte při každé další kontrakci, která odezní. Mějte na paměti, že ne vždy vaše partnerka o vlídná slova a doteky stojí.  Některé ženy touží jen po tom, abyste tiše přihlížel a byl při ní.

Vyvarujte se dotazům, na které se možná ani nedočkáte odpovědi. Pokud s Vámi žena během porodu nebude chtít příliš komunikovat, nemějte jí to za zlé, chápejte ji. Buďte velmi trpělivý a nedejte na sobě znát nervozitu, kterou s déletrvajícím porodem můžete pocítit. Tlumočte přání a potřeby vaší partnerky zdravotnímu personálu, nebude-li toho schopna ona sama.

Připravit, pozor. Jdeme do finále!

V druhé fázi porodu přichází finále, tedy samotné vykouknutí vašeho drobečka na svět. Postavte se k hlavě partnerky a v okamžiku tlačení ji přidržte za hlavou a tiše podporujte. Jakmile kontrakce poleví, ovlažte jí čelo, podejte tekutiny a motivujte ji ke zvládnutí dalších kontrakcí. Nyní je děťátko porozeno, dostavují se emoce štěstí a dojetí, kterému není potřeba se bránit.

Jakmile dotepe pupečník, nebojte se ho přestřihnout. Nadále si se svou ženou jen užívejte ty neopakovatelné radostné chvilky.

Po porodu děťátka lékař ženu prohlédne, vyčká na odloučení placenty a ošetří případná poranění. Pár hodin nadále zůstanete na porodním sále, poté se přesunete na oddělení šestinedělí. Zkuste zkoordinovat rodinu i přátelé, kteří budou docházet na návštěvu jistě v nemalém počtu. Novopečená maminka i novorozenec vždy potřebují dostatek času a soukromí.  

Jedeme domů

Dříve, než si vaše miláčky přivezete domů, pečlivě ukliďte po bouřlivých oslavách. Nedovolte, aby žena s dítětem přišla do nepořádku. Mějte na paměti, že musí dostatečně odpočívat a nepouštět se uklízení vašeho domova. Budete-li mít možnost a partnerka bude souhlasit, vezměte si týdenní dovolenou. Pomáhejte své partnerce s tím, o co vás požádá. Příchodem z porodnice domů pro ni začíná zcela nový režim, který si díky vám dokáže mnohem rychleji zaběhnout. 

Je to vaše volba

Pravdou je, že přítomnost otce u porodu dnes hodnotí zdravotníci i ženy velice kladně. Nenechte se však nikým přemlouvat ani nutit. Jedině vy sami rozhodněte, zda v daný den chcete a zvládnete být po boku partnerky. Pamatujte, že pozitivní nálada, chvála a slova podpory během několika hodin vyčkávání na miminko, jsou přesně to, co velmi ocení. Pokud však možnosti doprovodu partnerky během porodu nevyužije, rozhodně to neznamená, že budete horším tátou.

 

Porodní asistentka Petra