1. Podle čeho dovolenou vybírat

Pokud chcete, aby vaše dovolená byla skutečně dokonalá, myslete nejen na vaše potřeby, ale také na potřeby vašeho děťátka. Při výběru zohledněte způsob dopravy. Dítě nemusí snést každý způsob cestování, což by vám mohlo dovolenou dost znepříjemnit.

Letadlem, autem nebo vlakem?

Pro vaše maximální pohodlí je ideální letět letadlem, můžete se totiž plně věnovat dítěti. Zjistěte si však, zda je v letadle k dispozici nějaké soukromí na přebalení, uklidnění nebo nakrmení dítěte. Cestování vlastním autem má mnoho výhod – zastavíte si kdykoli podle potřeby, v pohodě a bez stresu dítě nakrmíte nebo i přebalíte. Pokud bude miminko plakat, nebude to rušit další cestující. V případě, že se chystáte na dovolenou po Česku, můžete zvolit dopravu vlakem. Dostanete se v podstatě kamkoli. Doporučujeme vám ale koupit si místenku na celé kupé, abyste měli dostatečné soukromí a klid. V horkých letních dnech oceníte klimatizované vozy, v případě delších cest také lůžkové nebo i ty jídelní.

 • Tip: Věděli jste, že i kočárek se vám snadno vleze do příručního zavazadla? Prohlédněte si například sportovní kočárek Inglesina Quid, který na cestách určitě oceníte.

Exotická dovolená nebo cestování po Česku?

Vaše pediatrička má přehled o zdravotním stavu vašeho dítěte, proto je vhodné s ní plánovanou dovolenou konzultovat. Je důležité zvážit, zda vaše miminko zvládne cestu i pobyt v dané destinaci. Není tam například příliš horké počasí? Nebylo by vhodnější zvolit dovolenou v chladnější lokalitě?

 • Tip: Budete s miminkem jezdit na výlety? Chodit na túry? Zvolte kvalitní kočárek Bomimi Popy, ve kterém se vaše dítko bude cítit pohodlně, ať už budete kdekoli.

Jaké je okolí resortu?

Je samozřejmostí, že na dovolené s miminkem nechcete být v blízkosti hotelů, které každou noc pořádají párty a je odtamtud slyšet hlasitá hudba. Proto byste měli zvážit výběr ubytování nejen podle ceny, kvality vybavení, ale také podle hlučnosti okolí. Vybírejte proto raději klidnější místa a nejlépe nekuřácká. Cílová destinace si vás jistě získá také dětským koutkem nebo možností vypůjčení postýlky a jídelní židličky.

 • Tip: Pokud jedete s rodinou, blízkými nebo s přáteli, vyplatí se vám pronájem vily, kterou budete mít celou pro sebe. Klidně tak můžete nechat spinkat vaše dítko na terase třeba v tomto pohodlném kočárku Joie Pact.

2. Co byste před odjezdem rozhodně měli vědět

Před samotným odjezdem na dovolenou si určitě zjistěte, jaké doklady je nutné mít s sebou na cestách. Vytvořte si přehledný seznam důležitých dokumentů a postupně si je odškrtávejte. Určitě byste měli mít:

 • dětský občanský pas nebo cestovní pas
 • pokud bude cestovat s dítětem jen jeden rodič nebo nikdo z rodičů, je třeba vyřídit také písemný souhlas rodičů (aby bylo jasné, že se nejedná o únos, ale pouze dovolenou)
 • nezapomeňte očkovací průkaz a kartičku pojištěnce
 • chybět by nemělo ani cestovní pojištění (děti mají úraz každou chvíli doma, je proto vhodné pojistit se i pro zahraniční pobyty)

Podle typu dopravy si také zjistěte, zda je možné s vaším dítětem zvoleným dopravním prostředkem cestovat. Například letecké společnosti mají různá pravidla v rámci cestování s kojencem – je nastaven minimální věk dítěte, které se smí dopravovat letecky. Pozor. Každá společnost může mít tento věkový limit nastaven jinak. 

3. Co by nemělo chybět v „kufru“?

Zabalíte pečlivě kufry. Několikrát přemítáte, co byste ještě potřebovali a nakonec odjedete. Už během cesty si říkáte, co že jste to všechno zapomněli. Znáte to taky? Při plánování dovolené s dítětem je vhodné si seznam věcí, které by vám neměly chybět, rozhodně sepsat. Co by to teda mělo být?

 • sportovní kočárek, který spolehlivě poveze vaše děťátko, ať už budete kdekoli (například kvalitní kočárek Kinderkraft Pilot, se kterým vás díky pláštěnce nepřekvapí ani deštivé počasí)
 • nosítko nebo šátek – ne všude se totiž dostanete kočárkem
 • autosedačka – i když budete cestovat letecky, autosedačka se vám hodí, pokud si vypůjčíte auto na menší výlety v cílové destinaci
 • dostatek jídla a pití na cestu – mateřské mléko přichystejte už doma, nebo připravte do lahví například sunar; pitný režim nepodceňujte (nezapomeňte ani na samotné lahve a dudlíky)
 • rozhodně byste měli svému dítěti přibalit jeho oblíbenou hračku, dečku nebo polštářek – čím více se bude cítit na cestách dobře, tím lépe
 • pokud budete cestovat autem, vybavte se playlisty s ukolébavkami a pohádkami
 • komfort v autě zvýší také stínítka
 • hodí se vám i dětský stan nebo slunečník – ne v každé destinaci jsou k dispozici
 • rozhodně na dovolené oceníte vlhčené ubrousky a jednorázové plenky i přebalovací podložky
 • lékárnička by měla být nedílnou součástí – měli byste ji doplnit o krémy a oleje na opalování s co nejvyšším faktorem, o něco proti průjmu, horečce, bolesti zoubků. Přibalit byste měli také repelent, fenistil, oční kapky a samozřejmě také léky, které běžně užíváte. Součástí lékárničky by měla být také dezinfekce, teploměr, slušná zásoba náplastí a případně i odsávačka hlenů

Ať už se chystáte do zahraničí nebo budete výletovat po Česku, užijte si naplno dovolenou i s vaším miminkem. Díky kvalitním a skladným kočárkům od Babyplace.cz budete k dokonalé dovolené ještě o krok blíže.

Vaše Jana M.