Připravte vaši domácnost na soužití miminka a zvířete

Narození miminka je nádherná událost v životě každého rodiče. Miminko se najednou stává středem vesmíru rodiny a je upřednostňováno před domácím mazlíčkem. Snažte se proto věnovat také psovi a kočce, aby zbytečně nežárlili. Ideální je, abyste trávili čas společně. O to lépe váš mazlíček přijme nový přírůstek. Pokud potřebujete odvézt pozornost, dopřejte zvířeti dostatek aktivit venku, aby se unavilo. Také mu pořiďte hračky, které jej zabaví, když se mu zrovna nebudete moci věnovat.

Odnaučte psa nevhodným návykům

Čekáte miminko a bojíte se, že by mohl být váš pejsek nebo kočička miminku nebezpeční? Odnaučte je nežádoucím návykům. Například aby pes neskákal na postel, nechodil za ohrádku k miminku nebo na jeho deku či neštěkal, pokud uslyší dětský pláč apod. S tím byste měli začít ještě před narozením miminka, abyste předešli nepříjemnostem. Neměl by totiž trpět domácí mazlíček ani miminko. Doporučujeme také zajistit, aby byl pes i kočka řádně očkovaní a dostatečně odčervení. Jednoduše jde o to, aby si pes nebo kočka především zvykli na přítomnost dalšího člena v domácnosti.

Dbejte na zdraví dítěte i zvířete

Je logické, že je pro vás zdraví miminka prioritou číslo jedna. Myslete však také na psychické i fyzické zdraví čtyřnohého mazlíčka. Oba by měli mít klid, když jej potřebují. Stejně tak prostor pro dostatečný spánek, miminko obzvlášť. V přítomnosti zvířete buďte vždy u miminka, aby se mu nic nestalo. Zabraňte tomu, aby miminko nějak ohrozilo psa nebo kočku, která by se mohla bránit například ostrými drápy. Stejně tak může jít ze strany psa o nevinnou hru, během které může dítku ublížit. Proto je vaše přítomnost víc než důležitá.

Dodržujte pravidla

Pokud budete dodržovat následující pravidla, minimalizujete situace, při nichž by se mohlo něco stát.

  • Po příchodu z nemocnice seznamte domácího mazlíčka s miminkem (prvně nechte přivítat ženu – dlouho se neviděli, poté dejte očichat mazlíčkovi nějaký kus oblečení vašeho miminka a až poté seznamte pejska nebo kočičku s děťátkem)
  • Nikdy nenechávejte miminko spolu se psem nebo kočkou samotné
  • Věnujte dostatek pozornosti i prostoru pro odpočinek vašemu domácímu mazlíčkovi
  • Buďte trpěliví, zvíře si potřebuje zvyknout na nového člena rodiny (každý pes bude přítomnost děťátka snášet jinak)

Tip navíc

Při pořizování postýlky vyberte takovou, která bude vyhovovat vaší aktuální situaci. Máte například velkého psa? Pořiďte si vyšší postýlku, na kterou nedosáhne. Vy se navíc nebudete muset tolik sklánět a na miminko vždy uvidíte.

Vaše Jana M.