Sžívání

Miminko je doma, zcela odkázáno na nás. Potřebuje být krmeno, udržováno v čistotě a teple a… milováno. První dny jsou vyplněny vzájemným poznáváním. Maminka se učí reagovat na potřeby miminka, miminko zase své potřeby hlásit. V bříšku mělo nepřetržitý přísun živin, stálou okolní teplotu a žádné problémy s vyměšováním. Po narození zažívá poprvé pocit hladu a žízně, tepelnou nepohodu a nepříjemné pocity spojené s trávicími pochody. K tomu se přidává maminčina poporodní únava, hojení a vstřebávání porodních zážitků a pocit, že se vše točí jen kolem kojení, přebalování a konejšení.

Nu, je toho dost, s čím se oba musejí vyrovnávat. Jakkoli to budoucím maminkám může znít strašidelně, realita tak strašidelná nebývá. Maminka i miminko potřebují především klid. Proto, je-li to možné, by s nimi měli být jen ti, o něž maminka stojí. Příliš mnoho návštěv toužících se hned teď podívat na novorozeňátko není žádoucí stav. Pokud stojíme na druhé straně dveří, pak je na místě vědět, že vítány bývají zejména návštěvy přinášející uvařené jídlo vhodné pro kojící matky. Silný vývar může udělat větší radost než sebehezčí dupačky.

Režim

„Hlavně ho nerozmazluj a neber ho do ruky, kdykoli fňukne!“ „Nech ho řvát, vždyť to ještě nejsou tři hodiny, cos kojila naposledy…“ Jsou vám tyto věty povědomé? A taky se vám při jejich čtení ježí vlasy? Není divu. Pokud novorozené miminko pláče, má k tomu důvod. Mateřský instinkt zcela správně velí vyhovět jeho potřebám. Věřte, že taková matka lvice by v tomto ohledu našla společnou řeč i s matkou zebrou, a to je co říct.

Péče o sebe

Spokojená matka, spokojené dítě. Ještě nedávno zářící těhulka, teď rozcuchaný, jen pomalu splaskávající, ploužící se přízrak? Ne nutně. Sprcha, pleťový a tělový krém, dobré jídlo a pití a čas umějí zázraky. Některé na počkání, jiné do pár dnů. Chce to jen vydržet a myslet i na sebe.


Malý tip na závěr:
Po porodu nebývá mnoho energie na velké vyvařování, proto není od věci pár týdnů před porodem vařit vždy pár porcí jídla navíc a ty pak zamrazit. V šestinedělí jako když je najdete…


Jana M.