Autosedačka pro maximální bezpečnost i pohodlí

Kvalitní autosedačka je naprostý základ, bez ní děťátko do auta vůbec neusazujte. Ani kdybyste se chystali pár set metrů. Nikdy totiž nevíte, co se může stát. 

Aby byla autosedačka děťátku vždy pohodlná a také pro něj bezpečná, připravte se na to, že si nevystačíte s jedinou. Odborníci a nezávislé testy autosedaček mluví jasně: nezáleží tolik na věku dítěte, jako na jeho váze a výšce. Proto není vhodné miminku pořizovat tzv. rostoucí autosedačku.

Vajíčko pro nejmenší

Pro miminka, která ještě sama nesedí, vyberte autosedačku–vajíčko a instalujte jej vždy proti směru jízdy, ať už dítě vozíte na zadním sedadle, nebo vedle sebe na sedadle spolujezdce (v takovém případě ale musíte vypnout airbagy). 

Ve chvíli, kdy pomalu začne hlavička dítěte dosahovat k hornímu skeletu autosedačky, je třeba pořídit autosedačku pro větší děti. Některé se holt ve vajíčku vozí rok a půl, jinému je autosedačka 0–13 kg malá už před prvními narozeninami.

V našem článku o výběru autosedaček se dozvíte, proč nejsou autosedačky z trojkombinace nejlepší volbou a v čem spočívá kouzlo Isofixu.

Pozor na rozházené hračky

Součástí příprav na cestování s dětmi je vymyslet, čím je v autě zabavit. Sbalíte proto různé dětské hračky a hry, se kterými si dítě při jízdě střídavě hraje. 

Ve chvíli, kdy usne nebo chce vytáhnout jinou hračku, hodíte odložený dřevěný vláček na poklop nad kufrem auta? Nedělejte to. Při prudkém zabrždění může letící hračka, kojenecká láhev nebo jiný volně ležící předmět  ohrozit nejen vaše děťátko, ale i všechny ostatní v autě. 

Aby mělo dítě vše hezky na dosah a zároveň bezpečně uložené, vybavte vůz kapsáři a organizéry, ideálním řešením, kam s hračkami, knížkami, láhvemi a všemi potřebnými věcmi k cestování. 

Bezpečný oční kontakt i od volantu

Jak udržet kontakt s děťátkem, které vezete vzadu v autosedačce otočené proti směru jízdy, a zároveň se při řízení neotáčet? Jednoduše zpětným zrcátkem. Tedy zrcátky. Instalujte do auta další užitečný doplněk k autosedačkám a kdykoliv se ujistěte, že je vzadu vše v pořádku. Děťátku, kterému vadí, že při jízdě nemá přehled o situaci, se díky speciálnímu zpětnému zrcátku můžete věnovat i od volantu. Stačí nastavit jeho sklon, abyste na sebe s dítětem viděli. 

Ochrana auta

Ochrana interiéru auta nezachrání životy, ale může předejít zvýšenému krevnímu tlaku, kdy na potahu sedadel objevíte skvrny a známky prošoupání. 

Ochranný potah na sedadlo

Důležitým doplňkem každé autosedačky je chránič autosedadla, díky kterému bude manipulace s autosedačkou bezpečná pro všechny tkaniny a materiály sedadel. 

Nenechte se rozhodit ani zablácenými dětskými botami. Ochranný potah z omyvatelných materiálů zaručí, že malý přeborník ve skoku do blátivých kaluží sedadlo neznečistí. 

Jídlo v autě

Jedení v autě bývá postrachem většiny majitelů aut převážejících hladové a žíznivé dítě. Rozlitým čajům a kaším se dá jednoduše předejít výběrem správného dětského nádobí

lahviček a hrníčků s náustkem se tekutiny nevylijí a děťátko je schopné obsloužit se z nich samo. Pokud je potřeba zaplnit mu během cesty hladové bříško svačinkou, skvělým řešením jsou dětské příkrmy v praktických kapsičkách. Dáváte přednost doma připraveným pokrmům? Na cesty si pořiďte plnitelné kapsičky a síťky

Jednoduché vychytávky do auta

Ať už vozíte jakkoliv staré dítko, bude se vám v autě hodit pár základních věcí:

  • Pytlík na odpadky – postačí i obyčejný igelitový sáček, případně si v autě zřiďte „odpadkovou krabičku“. Vycucané kapsičky od ovocných příkrmů a obaly od tyčinek už nebudete nacházet pod sedadly.
  • Vlhčené ubrousky – dokáží divy a hodit se vám budou i dlouho poté, co už nebudou potřeba k přebalování.
  • Stínítko na okénko – děti si nemají možnost sklopit sluneční clonu jako vy a miminka si nenasadí sluneční brýle. Účinná stínítka upevníte pomocí přísavky na zadní okénka za vteřinku.
  • Oblíbená hudba, audio pohádky apod. – CD s oblíbenými pohádkami děťátko uspí a dětské písničky si můžete zazpívat i společně.

Vše pro bezpečnost

Děti jsou různé – některé každou jízdu autem prospí, jiné vydrží být celou dobu aktivní a očekávají interakci a zábavu. Mnohé situace budou určitě vyžadovat i vaši improvizaci. 

Co ale nenechávejte náhodě, jsou autosedačky a doplňky do auta, které zaručí bezpečnost jízdy. I obyčejná samolepka na autě upozorňující ostatní řidiče, že vezete dítě, může zpomalit milovníky nebezpečně rychlé jízdy.

Chystáte se na delší výlet s nemluvnětem? Inspirujte se třemi tipy na bezproblémové cestování s miminkem.