1) Studený obklad

Bezprostředně po porodu vám lékař poranění lokálně znecitliví a následně zašije. Po ošetření mohou být rodidla oteklá, a proto je vhodné začít co nejdříve s ledováním. Led přikládejte ideálně přes látku po následující čas strávený na porodním sále. V okamžiku, kdy anestetika odezní, se může objevit zvýšená citlivost v oblasti hráze. Led proto používejte i nadále dle potřeby během pobytu na oddělení.  

2) Časté sprchování

Zejména pokud máte poranění rozsáhlejší, dodržujte pečlivou hygienu. Po každém močení nebo stolici se osprchujte a důkladně osušte. Sprcha napomáhá k rychlejšímu hojení a je prevencí vzniku nežádoucích zdravotních komplikací. Ránu utírejte šetrně tak, aby nedošlo k rozvolnění stehů. Vyhraďte si jeden ručník, který budete používat speciálně na intimní partie.

3) Gel s dubovou kůrou

Během vašeho pobývání v porodnici dejte tělu čas, aby se a hojením porodního poranění samo vypořádalo. Po příchodu domů začněte během sprchování používat emulzi s dubovou kůrou. Svými blahodárnými účinky vede ke snížení citlivosti, brání vstupu infekce a tlumí krvácení.

4) Výměna hygienických vložek

V prvních dnech po porodu bude krvácení vlivem zavinování dělohy poměrně časté. Dbejte proto na časté střídání hygienických vložek. S každou návštěvou toalety je ideálně vyměňte. Hromadění očistků, spolu s kolonizací bakterií z oblasti konečníku, může být vstupní bránou infekce. Poranění by rovněž mohlo začít mokvat a následně se rozpadat. 

5) Větrání a vhodné spodní prádlo

Při každé vhodné příležitosti si zajistěte soukromí a poranění nechte co nejvíce na vzduchu. Noste bezešvé síťované kalhotky, které jsou ideálním řešením v období šestinedělí. Jsou velice pohodlné, vzdušné a zároveň dostatečně fixační, aby zabránily posunování porodnických vložek a nežádoucímu úniku očistků. Můžete je vyprat a používat opakovaně.

Medicína dnešní doby již natolik pokročila, že stehy, kterými je poranění ošetřeno, jsou téměř vždy samovstřebatelné. Není nutno je s odstupem času vytahovat, jak tomu bylo dříve. Na vás však záleží, jak důkladná v péči o sebe sama budete, abyste podpořila zdravé hojení a zabránila zdlouhavé regenaraci těla.

 

 

Porodní asistentka Petra