3. trimestr maminky

Máme pro vás dobré i špatné zprávy. Ty méně příjemné se týkají fyzických změn, kterým se zkrátka nevyhnete. Ve větší či menší míře potkají každou nastávající mámu. Ta dobrá zpráva neznamená nic menšího než skutečnost, že vašeho drobečka budete již zanedlouho držet v náručí.

Větší bříško vám způsobuje fyzický diskomfort ve více směrech. Hůře se vám bude hledat vhodná poloha ve spánku, častěji si budete muset odskočit, a dokonce váš drobeček vám může bouchnout do žeber a způsobit i nějakou bolístku. Spoustu maminek potrápí i trávení. Žaludeční šťávy nejlépe udržíte na uzdě, když budete dbát na pravidelnou stravu. Jezte v ideálním případě o něco častěji a v menších porcích, než jste byla zvyklá.

Rostoucí a těžknoucí bříško posune těžiště vašeho těla, takže si můžete připadat nemotorně. I největší milovnice podpatků je v tomto období rády zují.  Všechny tyto tělesné nepříjemnosti se projeví i ve vaší náladě. Připravte pro jistotu svého partnera. I rutinní úkoly vás nyní více unaví. Může se na vás podepsat i slabá nervozita z blížícího se porodu.

 

Neváhejte využít některé pomocníky, které vám toto období usnadní. Mnohé maminky by si neuměly představit své těhotenství například bez kojícího polštáře. Nezapomeňte promazávat i kůži kosmetickými přípravky, které budou nejvíce vyhovovat vašim potřebám. Pokud jste z Prahy, porodnici už máte dávno vyřešenou. Pro ostatní maminky nastává nejvyšší čas. Totéž platí pro nákup výbavičky.

Třetí semestr je ze všech nejkrásnější v tom, že na jeho konci už budete držet vaše děťátko v náručí. Nezapomeňte si přečíst článek, který vám pomůže poznat ideální čas na odjezd o porodnice.

Mezitím ve vašem bříšku

 • 28. týden moje miminko…

…rozeznává světlo a stín a podle toho otevírá a zavírá očička. Pokud byste si zasvítily na bříško, váš drobeček to dobře pozná. Váha miminka rychle roste a už má něco málo přes kilo. Jeho kůžička už není tak svraštělá, jako dříve, protože se mu pod ní začíná pomalu ukládat tuk.

 • 29. týden moje miminko...

…zažívá důležité období ve vývoji jeho mozku. Roste, tvoří se na něm záhyby a vznikají v něm buňky v řádu miliard. Díky tomu už je dokonce schopné termoregulace. Teplotu vašeho těla však neustále potřebuje. Děťátko už dobře rozezná hlas od vás i od ostatních.

 • 30. týden moje miminko…

…už váží asi 1,3 kila! Od hlavičky po nožičky měří přes 40 cm, což je zhruba velikost salátové okurky. Prvotní chmýří, které pokrývalo jeho tělíčko postupně mizí a rostou vlásky, obočí i řasy. V tomto týdnu začíná miminko měnit svou polohu. Nejčastěji skončí hlavičkou dolů.

 • 31. týden moje miminko…

…už bude kopat do vašich žeber o něco méně. Ubývá mu totiž ve vaší děloze místo. Jestli do teď rostlo spíše do délky, nyní bude čím dál těžší. V tomto týdnu má asi 1700 gramů a velikostí připomíná ananas.

 • 32. týden moje miminko…

…pravděpodobně spinká. Tráví tak totiž nyní převážnou většinu času. Když je vzhůru, má oči otevřené. Pokud by se vaše děťátko o váze asi 1800 g narodilo právě v tomto týdnu, jeho orgány by pravděpodobně vše zvládly. Jen nevyvinuté plíce by potřebovaly pomoc zvenčí.

 • 33. týden moje miminko…

…možná právě pije plodovou vodu a rozezná, jak chutná. Hlavička mu i nadále rychle roste. Pokračuje i vývoj jeho tělíčka, takže už nemá moc prostoru k pohybu. Ve vaší děloze, která nyní sahá až k žebrům se spíše vrtí.

 • 34. týden moje miminko…

…má modré očka. Barva se však ještě bude měnit ještě několik týdnů po narození. Má už mnohem lépe vyvinuté plíce, a proto by pravděpodobně bez větších problémů zvládlo i život mimo vaše tělo, pokud by k tomu došlo. Váš miláček váží už téměř dvě a půl kila!

 • 35. týden moje miminko…

…možná ještě stále mění svou polohu v děloze. I přesto, že prostor se mu stává každým dnem stísněnější, stále to dokáže. Miminko intenzivně vstřebává všechny živiny, které jeho maminka přijímá ve stravě. Nejvíce ukládá minerál železo a tvoří si z něj zásoby. Váš drobeček se neustále zakulacuje.

 • 36. týden moje miminko…

… nejen, že poslouchá váš hlas, ale také hudbu, kterou pouštíte. Nehtíky už mu vyrostly a dosahují do konce délky prstů. Kosti v jeho hlavičce zůstávají měkké. Příroda to tak zařídila, aby byl porod snazší a bezpečnější jak pro miminko, tak pro vás.

 • 37. týden moje miminko…

…stále nabírá potřebný podkožní tuk a přibývá na váze. Má už asi 3 kila, zaujímá skrčenou polohu a prostor k pohybu má minimální. Miminko pomaličku sestupuje do pánve. Odlehčí tak vašim plicím a bránici.

 • 38. týden moje miminko…

… je velké už jako pořádná dýně. Ještě stále roste, ale už o něco pomaleji, než v předchozích týdnech. Dorostlo do délky mezi 50 a 51 centimetry a váží přes tři kila. Na tělíčku mu zbývá už jen minimum mázku, který jej chránil před plodovou vodou.

 • 39. týden moje miminko…

… se už chystá na své první nadechnutí. Plíce se neustále zdokonalují, ale už je zcela připraveno na život mimo vaše tělo. Váži jen o něco málo pod 3 a půl kila.

 • 40. týden moje miminko…

…už je možná na světě! Anebo také ne. Některá miminka si zkrátka dávají na čas, proto žádnou paniku. Tělo miminka je předzásobené vodou a škroby, které mu pomohou zvládnout porod a první den po narození. Pokud vás zajímá krok po kroku, co všechno se bude dít těsně před porodem, začtěte se do článků, které popisují první fázi porodu, ale i druhou a třetí.

Krásné období těhotenství je za vámi! Teď vás však čeká to úplně nejkrásnější. Matřeství.

 

Krásný vstup do nové etapy života vám přeje

Vaše porodní asistentka Petra