2. trimestr maminky

Všechny radosti i strasti (těch bylo o něco více) prvního trimestru jste úspěšně zvládla. Od 14. týdne vám začíná nové období. Pokud vás trápily ranní nevolnosti, začnou pomalu ale jistě ustupovat. Vrátí se vám chuť k jídlu a končí období častého odbíhání na čůrání. Miminko začíná být čím dál více samostatné, co se týče vývoje a rizikové období máte za sebou. Můžete se těšit na dalších 14 týdnů těhotenství, které většina maminek hodnotí, jako nejpohodovější.

Pár méně příjemných záležitostí se vám ale přecejen nevyhne. Hladina hormonu progesteronu ve vašem těle roste a střeva začínají „lenivět“. Mají navíc čím dál méně místa, které si zabírá děloha. Výsledkem bývá zácpa a hemoroidy. Pijte proto dostatek vody a nezapomínejte na dostatečný příjem vlákniny. Během 2. trimestru se připravte na to, že se vám začne rychleji měnit postava.

Využijte trimestr k návštěvě svého zubního lékaře, stále dbejte na kvalitní a pestrou stravu, promazávejte napínající se kůži a snažte se vyhnout stresu. Nastává také ideální čas k výběru kočárku pro vaše miminko. Budete mít ještě dostatek energie a bříško ještě nebude tak velké. Zažijete i zcela nové pocity, a to pohyby vašeho děťátka. Prvorodičky to čeká přibližně ve 20. týdnu.

Mezitím ve vašem bříšku:

 • 14. týden moje miminko…

…pokračuje s přípravami na život mimo vaše tělo. Vaše budoucí holčička nebo chlapeček měří asi jako citron. Zatím nadechuje a polyká vodu. Trénuje si tak dýchání. Rychle mu rostou nožičky a jsou už delší než ručičky. Rostou mu i nehtíky. Očička už jsou na svém místě a umí se usmívat.

 • 15. týden moje miminko…

…má stále průhlednou kůžičku, pod kterou je možné vidět kosti. Prozatím ještě měkké jako chrupavky. Začíná se pohybovat, ale vy to ještě nevnímáte. V tomto týdnu mu rostou vlásky, chloupky (lanugo) a obočí. Miminko, velké asi jako pomeranč, už používá mimické svalstvo v obličejíčku.

 • 16. týden moje miminko…

…pravděpodobně cucá svůj paleček. Umí toho ale mnohem více. Rozeznává už zvuky, vnímá změny světla a vyvíjí se mu chuť. Váš drobeček má poměrně dost místa, který využívá k otáčení, kopání a dalším pohybům. Pokud však čekáte první miminko, pravděpodobně je v tomto týdnu ještě nerozeznáte.

 

 • 17. týden moje miminko…

…začíná mít v tělíčku trošku tuku. Bude jej chránit, udržovat příjemnou teplotu a usnadní i přenášení zpráv do mozku. Miminko je velké asi jako avokádo.

 • 18. týden moje miminko…

…leží vedle placenty, která se nachází na přední nebo zadní straně vaší dělohy. Miminko poslouchá váš hlas, tlukot vašeho srdce a další zvuky z okolí. Na konečcích prstů se mu vytváří jeho jedinečný otisk. Váš malý poklad, velký asi jako batáta, také neustále trénuje své reflexy.

 • 19. týden moje miminko…

…téměř skotačí ve vašem bříšku. Vzpřimuje hlavičku, otáčí se, mění polohy, kope nožičkama, šahá na sebe a hraje si dokonce i s pupeční šňůrou. Pokud tedy zrovna nespinká. Fungují mu do určité míry střeva a v krvi se vytváří zásoba železa.

 • 20. týden moje miminko…

…má hlavičku občas nahoře, občas dole. V děloze má plno místa a dostatek plodové vody. Už měří 14–17 cm a i vy, jako prvorodička, můžete jeho pohyby pomalu vnímat. Pokud to bude holčička, má vyvinuty pohlavní orgány a maximální množství vajíček. Miminko v tomto období často škytá.

 • 21. týden moje miminko…

…vás bude „bedlivě“ poslouchat. Zvyká si na váš hlas nebo zpěv. Očička má stále zavřené, ale víčka už jsou plně vyvinutá. Hlavička je stále dominantní v porovnání s tělem, ale poměr se každý den mění. Miminko se dokáže i silnější vzepřít nožičkama vůči bříšku. Tyto pohyby už jistě budete vnímat.

 • 22. týden moje miminko…

…už má řasy i obočí. Děťátku se také vytváří oční duhovka.  Intenzivně používá ručičky i nožičky k pohybu. Krčí je a natahuje, kope, tleská a jinak skotačí. Pokud uslyší hlasitější zvuk hudbu, rozhýbe své tělíčko ještě více. Miminko má už také potní žlázy.

 • 23. týden moje miminko…

…je velké asi jako grapefruit a váží už půl kila! Intenzivně rostou svaly v jeho mini tělíčku, a i jeho plíce každým dnem sílí víc a víc. Také jeho ouška slyší mnohem lépe. Kromě zvuků z okolí vnímá také zvuky vašeho těla jako je šumění vaší krve nebo bublání v žaludku.

 • 24. týden moje miminko…

…má stále poměrně průhlednou kůžičku, ale to se brzy změní. Má jí dokonce více než právě potřebuje. Tento týden je důležitý pro další vývoj jeho dýchací soustavy. Aktuální velikost vašeho ještě nenarozeného miminka můžeme přirovnat ke žlutému melounu.

 • 25. týden moje miminko…

…už má tělíčko zase o něco delší. Roste rychleji než hlava a proporce se začínají srovnávat do „normálu“. Už to není žádný drobeček. Je velký asi jako květák. Pod zvrásněnou kůžičkou se mu začínají objevovat drobné cévky kapilárky a mozková kůra se mu formuje do vrstev.

 • 26. týden moje miminko…

…pokračuje v nacvičování dýchání. Trénuje to s plodovou vodou, protože přívod kyslíku mu stále zajišťuje placenta. Proporce jeho tělíčka už odpovídají narozenému miminku. V tomto týdnu intenzivněji reaguje na dotek i na světlo. Vaše malé zlobidlo už si dokáže sát dokonce palec u nohy.

 • 27. týden moje miminko…

…má už svůj denní rytmus spinkání a bdění. Čas od času už otevře i očička. Vyvinula se mu již sítnice a rozezná tak světlo a stín. Vaše už přibližně kilové miminko nejlépe usíná během dne, kdy jste vzhůru, neboť pohyby vašeho tělo ho příjemně kolébají.

 

Maminky, druhý trimestr je za vámi! Vzhůru do závěrečné fáze. Co vás v ní čeká se dozvíte v příštím článku.

Krásné dny druhého trimestru vám přeje

Vaše porodní asistentka Petra